Ostravské příchody na webu Českého rozhlasu Ostrava

Jak se žije v Ostravě lidem, kteří přišli odjinud.

Pořad původně vznikl na podporu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 (viz Historie pořadu).
Publicistický týdeník mapoval zajímavé příběhy lidí, kteří do Ostravy přišli za prací, zájmy, láskou i nedobrovolně a nakonec v ní nejen zůstali, ale také přispěli k tomu, že se v tomto městě žije lépe.
„Jak šly dějiny, Ostrava se nevrstvila, ale explodovala. V několika vlnách sem přicházely desetitisíce nových obyvatel – to u nás nezažilo takto masivně žádné jiné město,“ řekl při vzniku projektu jeho spoluautor Radovan Lipus.
Pořad představoval příběhy známých osobností ale i zajímavé příběhy lidí veřejně dosud neznámých.
Za zmínku určitě také stojí, že hudbu a text znělce pořadu propůjčil ze svého repertoáru Jarek Nohavica.
Připravovala: Redakce zpravodajství a publicistiky, redakce volné rozhlasové tvorby

Historie pořadu:
Projekt Ostravské příchody vznikl (na internetu) v rámci kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2015. Rozhlasová verze však byla po dohodě s autorem námětu Radovanem Lipusem zcela samostatná, s vlastní dramaturgií. Ostravské příchody se objevovaly také např. v Mladé frontě Dnes.
První díl rozhlasové verze se vysílal 1. září 2009 a jeho hostem byl podnikatel Jaroslav Nosräti, kterého do Ostravy v roce 1990 přivedl zrestituovaný rodinný majetek. Od té doby prošly pořadem desítky nejrůznějších více či méně známých osobností. Jejich příběhy byly ale vždy zajímavé.
Začátkem září 2012 se záběr tohoto publicistického týdeníku rozšířil na prakticky jakýkoli zajímavý příběh z našeho (moravskoslezského) regionu a dál se vysílá pod názvem Ostravské příběhy. Poslední Ostravské příchody se tak v programu Českého rozhlasu Ostrava objevily v úterý 28. srpna 2012.

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu zde : http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?p_po=4493

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/porady/_porad/4493