Ostravské spolky připomenou výročí Václava Havla a pokřtí Lavičku Ferdinanda Vaňka

Slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka, audio pořady a speciální literární Paseka – to jsou akce, jimiž ostravské kulturní spolky připomenou 5. října 2016 nedožité osmdesátiny Václava Havla, českého dramatika a prezidenta. Kulturní program společně pořádají okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, Antikvariát a klub Fiducia, spolek PANT, MOST ProTibet a Absintový klub LES, ve spolupráci s Věznicí Heřmanice.

5.10. ve 12, 13, 14 a 15:00 Třicet minut s Václavem Havlem

Krátké pásmo audio záznamů z minulosti i současnosti v Antikvariátu a klubu Fiducia.

5.10. v 17:00 Slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka 

Sraz v 17:00 před heřmanickou věznicí.

5.10. v 19:00 Literární Paseka v Absintovém klubu LES

—————————————————————————-

PODROBNÝ PROGRAM:

5.10. ve 12, 13, 14 a 15:00 Třicet minut s Václavem Havlem

Krátké pásmo audio záznamů z minulosti i současnosti – Václav Havel politik, filozof, člověk. Pořádáme ve spolupráci se spolkem  MOST ProTibet

5.10. v 17:00 Slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka u příležitosti oslavy nedožitých osmdesátin Václava Havla, českého dramatika a prezidenta

Sraz v 17:00 před heřmanickou věznicí.

Po obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 vystupoval Václav Havel proti normalizační politické represi. V roce 1975 napsal otevřený dopis prezidentu Husákovi, v němž upozornil na nahromaděné rozpory v československé společnosti. V roce 1977 byl jedním ze zakladatelů a prvních tří mluvčích Charty 77 a v dubnu následujícího roku stál u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Za své občanské postoje byl celkem třikrát uvězněn a ve vězení strávil bezmála pět let.   

Více než rok prožil i ve věznici v Ostravě-Heřmanicích, kam nastoupil 7. ledna 1980. V červenci 1981 pak byl kvůli zdravotnímu stavu převezen do věznice Bory. V heřmanické věznici si tresty za své protikomunistické postoje odpykali také Václav Benda a Jiří Dienstbier.

7. října 1989, těsně před sametovou revolucí, vyšel ve společenské rubrice sobotní přílohy komunistického deníku Rudé právo dnes již legendární inzerát s blahopřáním Ferdinandu Vaňkovi k narozeninám – u inzerátu byla zveřejněna fotka Václava Havla, který byl v té době zakázanou personou.   Ferdinand Vaněk je postava z několika Havlových her a jakési spisovatelovo „alter ego“.   Tisíce lidí tehdy konečně spatřily, jak Václav Havel vypadá, Rudé právo se toho dne beznadějně vyprodalo a slečna, která inzerát přijala, byla vyhozena z práce. 

Nedožité osmdesáté narozeniny Václava Havla oslavíme před heřmanickou věznicí, kde odhalíme Lavičku Ferdinanda Vaňka a naučnou cedulku.  Úryvky z Dopisů Olze, jejichž část Havel napsal právě v heřmanické věznici, budou číst básník Petr Hruška a jeho bratr, literární vědec Pavel Hruška.  Úvodní slovo pronesou zástupci věznice a historik umění Martin Strakoš. 

Na Lavičce Ferdinanda Vaňka bude symbolicky na háček zavěšena igelitová taška s věcmi, které Václavu Havlovi do vězení zasílala paní Olga v balíčcích a který bude pravidelně u příležitosti jeho dalších narozenin obnovován: 5 linkovaných sešitů + propisovací tužka + náplně + vitamíny + čaj + zubní pasta + kartáček na zuby + cigarety + kalendářík na aktuální rok + pár teplých ponožek + zrcátko.

Za ochotu a pomoc při výrobě lavičky děkujeme heřmanickým vězňům a jejich vedení. 

Akci pořádá Antikvariát a klub Fiducia, okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, Věznice Heřmanice a spolek PANT, za podpory Ministerstva kultury ČR a MUDr. Davida Feltla.

5.10. v 19:00 Literární Paseka

Po akci se přesuneme do Absintového klubu LES, kde bude oslava v 19 hodin pokračovat speciální literární Pasekou. Na Pasece věnované Václavu Havlovi vystoupí dva vzácní hosté z Brna, literáti Zdeněk Volf (básník a inseminátor krav) a Martin Stöhr (básník a zástupce šéfredaktora časopisu Host), další částí večera bude hudebně-literární „havlovská jednoaktovka“ z Ostravy, na níž se bude podílet Ivo Kaleta, Přemysl Bureš, Jan Šnéberger, Jan Gajdica, David Tobiasz,Jiří Veska, Roman Polách, Ivan Motýl, Jakub Chrobák, Pavel a Petr Hruškovi. Vystoupí také režisér Petr Jančárek s dosud neuveřejněnými dokumenty o Václavu Havlovi.