Ostravský fotograf Viktor Kolář bude předčítat ve vítkovické knihovně

Putovní cyklus Karel je nemocný a předčítá, který připravila galerie PLATO a jehož smyslem je představit veřejnosti nejen výtvarné umělce jako čtenáře, zahájí osobním výběrem knih z vítkovické pobočky Knihovny města Ostravy fotograf Viktor Kolář, a to 7. října od 18:00 .  Zařízení čtenářského koutku, který se bude postupně stěhovat po ostravských knihovnách a jehož obsah vlastním průzkumem knihovního fondu určí pokaždé jiná osobnost, navrhl pro tento projekt designér Tomáš Svoboda.

Jako název cyklu byl vybrán titul básnické sbírky jednoho z nejpozoruhodnějších a dnes bohužel téměř zapomenutých autorů 90. let minulého století Karla Jana Čapka, který se narodil v Ostravě-Vítkovicích v roce 1962. Před sbírkou Karel je nemocný a předčítá (1997) uveřejnil ještě soubor básní Menuet s krejčovskou pannou (1993). Karel Jan Čapek svůj život ukončil tragicky v roce 1997 v Praze.

„Kromě toho, že jsme byli s Karlem Janem Čapkem přátelé a v polovině 90. let se intenzivně potkávali, název jeho poslední vydané sbírky dodnes považuji za jeden z nejlepších titulů, kterými kdy byla kniha básní opatřena. Když jsme hledali další netradiční způsob, jak propojit a vzájemně osvětlit různé umělecké aktivity a obory – a zatáhnout do osidel naší platformy literaturu – okamžitě si cestu prorazila mnohoznačná věta: Karel je nemocný a předčítá. Jinak to nemůže být. A to jsem dávno zapomněl, že Karel Jan Čapek se narodil v Ostravě-Vítkovicích. Cyklus je tedy nejen pokusem o sondu do čtenářských zálib různých umělců, ale také opožděnou poctou výraznému a tragickému talentu Karla Jana Čapka,“ dodal k projektu umělecký manažer galerie PLATO Marek Pokorný.

Projekt se koná ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy. Zahájení cyklu se koná v rámci Týdne veřejných knihoven (6. – 12. 10. 2014).

Út 7. 10., Knihovna města Ostravy – pobočka Vítkovice (Kutuzovova 14) v 18h
Karel je nemocný a předčítá: Viktor Kolář