Ostravský malíř Martin Cach vystaví na jeden den tisíce obrazů

Kurátoři Ivan a Elli Motýlovi připravili jednodenní výstavu celoživotního díla svébytného ostravského malíře Martina Cacha, někdejšího undergroundového hudebníka (kapela Vzhůru do dolů) a rentgenologa. Na ploše Trojhalí Karolina bude v neděli 16. srpna od 10:00 do 22:00 hodin k vidění cca 4 až 6 tisíc Cachových kreseb dosud uložených ve skříních či pod postelemi v autorově bytě.

Do instalace tisíců obrázků se mohou od 8.00 zapojit příznivci umělce a pořadatelů. Od 10.30 do 22.00 bude expozici doprovázet hudební archiv Martina Cacha a od 12.00 v každou celou a pět minut bude přednášeno Cachovo literární dílo. Samotný autor bude přítomen od 10.30 hodin a bude pokračovat v celoživotní tvorbě nebo popíjet pivo v imitaci porubské restaurace U Lva, do níž léta chodívá.

Akci pořádá PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava ve spolupráci s Galerií Wurst a tajnou krčmou Rubrum, které jsou zároveň autory projektu a které zajišťují po celou neděli pivo-limo-guláš-buřty. Expozice se koná v rámci letního projektu PLATO Jiné radosti.
Proč maluji
„Chci, aby lidé z těch obrázků měli radost, dobrý pocit, že jim visí na stěně. Nechci, aby z toho měli nějaké chmury.  Někdy na sklonku komunismu jsem s Parohem (poznámka: přezdívka Jiřího Surůvky) obrážel pražské galerie. Umělci všechno prznili, byl v tom samozřejmě odpor ke komunismu, ale nebylo v tom nic pozitivního, krásného… Surůvka tehdy poznamenal, že bychom pro změnu mohli namalovat něco opravdu pěkného. Tahle slova ve mně navždy uvízla, snažím se dělat něco pěkného.“

(Martin Cach v rozhovoru s Ivanem Motýlem pro časopis Protimluv)

cach