Ostravský památkář Martin Strakoš se stal členem prestižní komise pro záchranu památek druhé poloviny 20. století

Historik umění a památkář Martin Strakoš, který je rovněž členem našeho okrašlovacího spolku, se stal jedním z několika vybraných českých odborníků, kteří budou pro Národní památkový ústav vytipovávat cenné stavby druhé poloviny 20. století, jež by měly být následně prohlášeny za kulturní památku.  V prestižní komisi zasedne i další náš člen, historik umění Rostislav Švácha.

Članek k tématu na Achiwebu, publikovaný 9.4.2014:

Experti Národního památkového ústavu (NPÚ) chtějí chránit urbanismus brněnského sídliště Lesná, hotel International v tomtéž městě a Novou scénu Národního divadla. Podají proto návrhy na jejich prohlášení za kulturní památku ministerstvu kultury, které o památkové ochraně rozhoduje. ČTK to dnes řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá s odvoláním na první schůzku nové komise pro ochranu památek druhé poloviny 20. století. Komise vznikla jako poradní orgán ředitelky NPÚ.

    „Komisi jsme vytvořili z důvodu chybějící širší veřejné diskuse o hodnotě architektonických děl převážně z 60. až 80. let 20. století,“ řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková, která je sama odbornicí na moderní architekturu. V komisi jsou historikové a teoretikové architektury Ondřej Beneš, Karel Doležel, Matúš Dulla, Jiří Kotalík, Zdeněk Lukeš, Jakub Potůček, Martin Strakoš a Rostislav Švácha.

„Z pohledu tradiční památkové péče může být upřednostňováno zachování historické hodnoty městské struktury bez ohledu na kvality individuální stavby z uvedeného období. Může se tak stát, že cenné a kvalitní budovy z nedávné minulosti jsou ohroženy nebo dokonce nenávratně zničeny, jako například obchodní dům Ještěd v Liberci,“ upozornila Goryczková.

Sídliště Lesná vzniklo v letech 1962 až 1973 podle projektu Viktora Rudiše, Ivana Veselého a Františka Zounka jako první velký soubor kompletní bytové výstavby realizovaný prefabrikovanou průmyslovou výrobou. Hlavní hodnota Lesné je podle komise v unikátním urbanistickém konceptu a atraktivitě lokality doplněných souborem kvalitních děl od předních československých umělců.

Brněnský hotel International byl dokončen v roce 1962, podle soutěžního návrhu Viléma Kuby jej postavili architekti Arnošt Krejza a Miroslav Kramoliš. Od roku 1987 byl památkově chráněn jako ukázka bruselského stylu s uplatněním nových soudobých materiálů doplněná špičkovými uměleckými díly. Ministerstvo kultury loni na žádost vlastníka ochranu sejmulo, komise ji ale doporučuje vrátit.

Nová scéna Národního divadla od Karla Pragera z počátku 80. let vzbuzuje emoce obojího druhu, což komise vnímá jako pozitivní. Jako podstatné hodnoty stavby experti označují fasádu a centrální schodiště i urbanistický koncept: reakce na historickou budovu divadla a vytvoření odstupu se vznikem piazzety, měřítko domu, provázanost funkce a provozu i jedinečný divadelní sál. Komise proto doporučí stavbu k individuální památkové ochraně.

Zdroj: www.archiweb.cz