Ostravský umělec Jiří Surůvka získal Cenu Vladimíra Havlíka

Laureátem devátého ročníku Ceny pro umělce nad 35 let – Ceny od Vladimíra Havlíka se včera večer stal ostravský malíř, performer, fotograf a kurátor Jiří Surůvka. Dalšími finalisty Ceny, jejíž slavnostní vyhlášení se konalo v rámci olomoucké Přehlídky animovaného filmu 2015, byly další významné osobnosti současné výtvarné scény Zbyněk Baladrán, Milena Dopitová, Jaromír Novotný a Dušan Zahoranský.

“Jiří Surůvka ve své tvorbě pracuje se specifickým výrazem, kterým zásadním způsobem ovlivnil ostravskou scénu. Stal se výraznou osobností české výtvarné scény především v oblasti performance, jejíž tradici obohatil o svérázný humor a elementárnost,” okomentovala porota výsledky Ceny.

Výstavou roku porota zvolila První retrospektivu Jána Mančušky, která proběhla v Galerii hlavního města Prahy a publiku poprvé představila v celé šíři dílo předčasně zesnulého konceptualisty Mančušky, klíčové osobnosti českého porevolučního umění.

Skupinovou výstavou roku byli zvoleni Vzdálení pozorovatelé kurátorky Niny Michlovské, která výstavu připravila pro Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Michlovská ve velkorysé instalaci skrze práce Aleny Kotzmannové, Karolíny Mikeskové, Tomáše Moravce, Jana Pfeiffera, Anny Ročnové, Lucie Scerankové a Pavly Scerankové podala mnohovrstevnatou zprávu o vztahu člověka a kosmu.

V kategorii Dílo roku zvítězila Eva Koťátková s divadelní performance Justiční vražda Jakuba Mohra. Představení bylo završením projektu Dvouhlavý životopisec a museum představ zahrnující výstavu, sérii performancí a program živých obrazů na motivy z děl art brutových tvůrců, které probíhaly v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice od dubna do června 2015.

Cena je každoročně od roku 2007 předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání, které je zprostředkováno vybranému umělci, na jehož volbě se podílí více než 500 osob z celé České republiky, kterým v době hlasování není 35 let a nominují dva umělce nad 35 let. Ze součtu došlých hlasů vzniká skupina pěti až sedmi finalistů. V druhé fázi laureáta vybírá každý rok odlišná porota. Věková hranice „nominátorů“ je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.

image