Ostravu čekají operní hody

Druhé bienále festivalu nové opery je v plné přípravě. Zkouší se na mnoha místech světa – od New Yorku přes Prahu po Peking. Dny nové opery Ostrava se konají už za 3 týdny.  Pět operních představení během čtyř dnů můžete navštívit poslední týden v červnu, pokud se vypravíte na NODO do Divadla Antonína Dvořáka, Divadla Jiřího Myrona nebo Multižánrového centra Cooltour na Černé louce. Ve všech případech půjde o premiéry české, v mnoha i světové.

Sex a vyhořelost – síla i slabiny seznamů – podstata mistrovského díla – síla lásky a odpuštění i ohrožení moderní civilizací – to jsou ve zkratce náměty, kterých se chopili skladatelé Bernhard Lang (Vídeň), Martin Smolka (Praha), Petr Kotík (New York/Ostrava), Rudolf Komorous (Victoria, Britská Columbie) a Mojiao Wang (Peking).

Festival zahájí opera Bernharda Langa Rej (25.6. 19:00 DJM). Svou premiéru si odbyla letos v dubnu na Schwetzinger SWR Festspiele v Německu. Bernhard Lang, který touto operou osciluje mezi jazzem a klasickou hudbu, komponoval na kontroverzní povídky o sexu, které patřily mezi skandální dílo Arthura Schnitzlera. Na jevišti Divadla Jiřího Myrona bude v reji kroužit sedm německých zpěváků a v plném obsazení pod vedením norského dirigenta Rolfa Gupty hrát Ostravská banda.

Letošní Rok české hudby zaštiťuje nové dílo českého skladatele Martina Smolky Sezname, otevři se! (26.6. 19:00 DAD). Co přijde po jeho jediné opeře Nagano? Více jak rok pracoval na díle, které je poctou Umbertu Ecovi a jeho Bludišti seznamů. Víme jen to, že její páteří jsou herci z pražské experimentální skupiny Boca Loca LAB a jediný zpěvák kontratenorista Jan Mikušek. Martin Smolka se nechal inspirovat libretem Jiřího Adámka a v opeře se zpěv ozve jen zřídka, jako šperk. Mluvenou operu v plném obsazení Ostravské bandy a Canticum Ostrava – také v přímém přenosu pro Český rozhlas Vltava – diriguje Ondřej Vrabec.

Co jsou mistrovská díla a proč je jich tak málo? Tuto otázku si položila jako téma své přednášky americká spisovatelka Gertrude Steinová. Intelektuálním tématem o entitě a identitě uměleckého díla se inspiroval k napsání libreta i hudby Petr Kotík. Jeho první opera Mistrovská díla (27.6. 19:00 DJM) je určena sólovému sopránu, třem mužským hlasům, houslistce, která bude hrát rovněž na violu. Provedou ji interpreti z New Yorku.

Kotíkův přítel Rudolf Komorous, se kterým společně na přelomu 50. a 60. let založili soubor Musica Viva Pragensis, je u nás uváděn vzácně, snad proto, že od roku 1969 žije v Kanadě a domů se už nikdy nevrátil. O to výjimečnější bude uvedení jeho opery z roku 1988, No no miya (27.6. 21:00 DJM), která čerpá z japonského divadlo nó a hlavní role krásné, vášnivé a zrazené ženy se ujme z minulého NODO známá mezzosopranistka Katalin Károlyi. Komorní Ostravskou bandu povede Petr Kotík.

Závěrečný den festivalu nabídne ještě jednou provedení Smolkovy opery Sezname, otevři se! (28.6. 19.00 DAD) a vyvrcholí operou třicetileté čínské skladatelky Mojiao Wang, kterou oslovil festival na základě její loňské prezentace na Ostravských dnech. Pro provedení své první opery Encounter (28.6. 21.00, Cooltour) oslovila korejskou zpěvačku Hyun Yi Kim, kterou doplní Canticum Ostrava, sólisté z New Yorku a Ostravská banda. O nastudování v pořadí třetí světové premiéry na NODO 2014 se postará dirigent Ondřej Vrabec. A téma? Láska a její podoby v odlišných životních podmínkách. Vnitřní svoboda a její možné ohrožení moderním světem.

Nastudování operních děl se ujmou režiséři Georges Delnon (Curych), Jiří Adámek (Praha), Michael Rau (New York), Jiří Nekvasil (Ostrava) a Xinxing Tang (Peking).

Opery budou uvedeny v originálním jazyce s českými titulky. Půl hodiny před každým představením se koná debata s tvůrci, kterou moderuje muzikolog Boris Klepal.

Součástí NODO 2014 jsou poprvé doprovodné akce: debata s předním amerikanistou Josefem Jařabem na téma osobnost a dílo Gertrudy Steinové (5. 6., 18.00 Antikvariát a klub Fiducia) a s profesorkou japanologie Zdenkou Švarcovou a odbornicí na japonský tanec + na téma divadlo nó (10. 6., 18.00 Antikvariát a klub Fiducia). Ve spolupráci s PLATO Městské galerie Ostrava bude uvedena video opera Zub za zub autorů Miro Tótha a Michala Paľka (19. 6.,19.00 Nové koupelny, Hlubina, Dolní oblast Vítkovice) a hudební workshop dua String Noise z New Yorku Apples to Apples pro děti od 5 do 12 let (22. 6., 10.30 PLATO).

Vstupenky na NODO 2014 za  100, – Kč za každé operní představení jsou k dostání v Ostravském informačním servise, v předprodeji Národního divadla moravskoslezského a na místech konání v den představení. Festival NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.

 

Ostravska banda, Petr Kotik NODO2014 Banner WEB

 

Ostravska banda, Petr Kotik