Klára Kohutová: Pietní setkání připomnělo odvahu manželů Šavrdových. Zdroj: MS Deník, 18.11.2014
Položením památní desky a čtením ze soukromého dopisu z vězení si lidé v Ostravě-Zábřehu připomněli osobnosti Dolores a Jaromíra Šavrdových, kteří patřili mezi hlavní ostravské signatáře Charty 77 a významně se angažovali v boji proti normalizaci. „V tomto domě žili manželé Šavrdovi, těžce zkoušeni v dobách normalizace,“ stojí na pamětní destičce o velikosti 30 krát 30 centimetrů, kterou v úterý 18. listopadu 2014 v podvečerních hodinách položili ve Výškovické ulici členové okrasného spolku Za krásnou Ostravu spolu s dalšími přihlížejícími.
„Chtěli jsme vyzdvihnout osobnosti a jejich činy, které byly tvrdě postihovány minulým režimem, a jejichž odvaha a odhodlanost by se neměla zapomenout,“ uvedla členka Spolku za krásnou Ostravu a majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová. „Inspirací nám bylo pokládání mosazných destiček pro připomenutí židovských obětí za druhé světové války. Na Ostravsku nebylo mnoho lidí, kteří by s komunistickým režimem otevřeně polemizovali, a proto je důležité o těch odvážných vědět,“ konstatovala Ilona Rozehnalová.
Členové sdružení Za krásnou Ostravu se potkali se zájemci o uctění památky z řad veřejnosti v 18 hodin u obchodního domu Kotva, aby se následně přesunuli přímo před dům manželů, kde Chartu 77 podepsala většina ostravských chartistů, který se například v „sametových“ listopadových dnech roku 89 stal centrem těchto signatářů.
Po četbě soukromého dopisu Jaromíra Šavrdy z vězení následovalo úvodní slovo literární historičky Ivy Málkové, která zároveň pracuje na autobiografii tohoto ostravského signatáře. Betonovou pamětní desku položili členové spolku do trávníku před dům manželů. „Chtěla jsem, aby deska byla jednoduchá, čistá a decentní. Jako materiál jsem použila beton a jako motiv symbolický labyrint. Jinak písmo je klasicky strojové, nechtěla jsem nic okázalého,“ řekla Deníku sochařka a autorka pietní desky Šárka Mikesková.
Akci pořádal spolek Za krásnou Ostravu ve spolupráci občanským s sdružením PANT a Antikvariátem a klubem Fiducia v rámci oslav 25 let od pádu komunismu. Uctěním památky manželů Šavrdových však iniciativa spolku nekončí. „V budoucnu v pietním připomínání významných osobností zkoušených režimem hodláme pokračovat. Například příští rok bychom chtěli uctít památku Jana Svobody, o jehož osobnosti a zásluhách se také málo ví,“ dodala na závěr Ilona Rozehnalová.
Klára Kohutová