Penzion pro svobodné pány oslaví v Aréně 100. reprízu

Komorní scéna Aréna má důvod k oslavě. Její legendární inscenace Penzionu pro svobodné pány se v plné síle dožívá své 100. reprízy.  Inscenace měla premiéru před pěti a půl lety a od té doby se stala diváckým hitem repertoáru. „Je z těch, které si, mimo běžné reprízy, hojně kupují i firmy pro své zákazníky a partnery, a které jsou kulturními institucemi zvány k pohostinským představení v jiných městech republiky. Vědí totiž, že je Penzion skvěle pobaví,“ vysvětluje ředitelka KSA Renáta Huserová.

Pension pro svobodné pány totiž patří k divácky atraktivním titulům a v rámci komediálního žánru představuje jeden z jeho vrcholů. Je příběhem mládence, který si do pokoje v solidním penziónu, kde bydlí, přivede dámskou návštěvu, která však odmítá včas odejít. A protože dámské návštěvy jsou v penzionech svobodných pánů zakázány, hrozí nešťastníkovi spousta problémů a především újma na cti. Divák tak má možnost sledovat, jak se nebohý mladý muž vyrovná (či nevyrovná) se všemi peripetiemi této, pro něj zprvu zábavné, příhody. V hlavních rolích už od května 2008, kdy měla inscenace svou premiéru, září Tereza Dočkalová, Josef Kaluža, Albert Čuba a další.

Inscenace režíroval umělecký šéf Arény, Ivan Krejčí, nicméně autor a původní režisér hry, Jiří Krejčík, si toto zkoušení nenechal ujít a zhruba v jeho půlce se zjevil v Aréně. „Když se pan Krejčík ozval, že přijede, v divadle zavládla panika z toho, jak asi návštěva známého bouřliváka proběhne,“ směje se ředitelka Renáta Huserová. „Nakonec vše dopadlo skvěle, s Ivanem si porozuměli, a myslím, že pan režisér Krejčík inscenaci pomohl,“ dodává paní ředitelka.

To, že se divadelní inscenace dočkají tak vysokého počtu repríz, je privilegiem jen mála z nich. V Komorní scéně Aréna se to za její dvacetiletou historii podařilo zatím jen jediné – Průběžné O(s)travě krve. „O(s)trava krve během svého desetiletého života nasbírala 100 repríz, přičemž ta poslední, stá, se odehrála na Slezskoostravském hradě,“ vzpomíná Renáta Huserová. „Dá se tedy předpokládat, že Penzion pro svobodné pány tento rekord překoná,“ věří ředitelka Arény.

Divadlo si chce slavnostní chvíli 100. reprízy Penzionu pro svobodné pány užít společně s diváky, a proto pro ně přichystalo překvapení. To si diváci „rozbalí“ po skončení jubilejního představení, které se odehraje v pátek 22. listopadu 2013 na jevišti Komorní scény Aréna.

__________________________________________________________________________________

V roce 1933 napsal irský dramatik Sean O΄Casey povídku I Wanna Woman (Chci ženskou), v níž hlavní hrdina navštíví prostitutku. Časopis Time and Tide povídku přijal, posléze ji ale pro její mravně závadné téma odmítl vytisknout. O sedmnáct let později O´Casey povídku přetvořil do podoby jednoaktové frašky Bedtime Story (1951).

Známý filmový a divadelní režisér Jiří Krejčík tuto frašku upravil do komedie s názvem Penzion pro svobodné pány, která se stala základem televizního filmu, který v roce 1965 natočil s Jiřinou Jiráskovou v roli Anděly. A rovněž roku 1965 (a posléze roku 1975) ji nazkoušel i jako divadelní inscenaci v Činoherním klubu. Tam se hrála neuvěřitelných 16 let a exceloval v ní např. další filmový režisér Jiří Menzel, který po Vladimíru Pucholtovi převzal roli starého mládence Halibuta.

Roku 1967 Jiří Krejčík Penzion pro svobodné pány zfilmoval coby barevný širokoúhlý film s hvězdným obsazením – Ivou Janžurovou, Josefem Abrhámem, Jiřím Hrzánem, Věrou Ferbasovou a dalšími.

__________________________________________________________________________________

PENSION PRO SVOBODNÉ PÁNY

Sean O´Casey – Jiří Krejčík

Nikdy si nevoďte na pokoj dámskou návštěvu, může se stát, že nebude chtít odejít. Poučná variace na věčné téma.

režie: Ivan Krejčí / výtvarná spolupráce: Marta Roszkopfová / hudba: Vlastík Šmída / pohybová spolupráce: Števo Capko / dramaturgie: Tomáš Vůjtek

hrají:

O´Brien……………………Michal Čapka

Mulligan………………….Josef Kaluža

Anděla……………………Tereza Dočkalová

Halibut……………………Albert Čuba

První zřízenec………..Vladislav Georgiev

Druhý zřízenec……….René Šmotek

Slečna Mossieová….Dana Fialková j.h.

Dáma…………………….. Zuzana Truplová

Premiéra – 4. května 2008

100. repríza – 22. listopadu 2013

Zdroj: Alice Taussiková, PR KSA

 

penzion