Petra Bartíková: Bylinky dělaly lidem v Ostravě radost. Chtějí je zpět. Zdroj: 5+2, 28.5.2014

Členové Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu chtějí ve městě vysadit novou bylinkovou zahrádku. Tu původní s mátou, rozmarýnem či šalvějí v Mlýnské ulici před ostravským Antikvariátem a klubem Fiducia technické služby zřejmě omylem posekaly.

Bylinkovou zahrádku vysadili přibližně před dvěma měsíci nadšenci z Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu. „Bylinky se ujaly. Krásně rostly a voněly,“ uvedla majitelka Fiducie a členka okrašlovacího spolku Ilona Rozehnalová. Proč už nejsou? „Byla to nešťastná náhoda, naschvál to asi nikdo neudělal,“ řekla Rozehnalová. „S technickými službami jsme měli dohodu, že zahrádku zachovají, i kdyby se v ulici něco stavělo nebo upravovalo. Ředitel to ale zapomněl říct své četě. Zahrádka zmizela. Místo ní tu bude tráva.“

Zpráva o zániku bylinkové zahrádky v centru Ostravy mnohé mrzela. „Spousta lidí sem chodila nadávat. Říkali, že zahrádku měli rádi, a ptali se, proč už tu není. Je to škoda, už nám to tak krásně rostlo… Nebojte, my to nevzdáme a bylinky vysadíme na jiných místech, už se na tom pracuje – ale zahrádka nám tu bude chybět!“ poznamenala Rozehnalová.
Nekvetou, ale krásně voní

Skupinka ostravských nadšenců vysadila bylinky z jediného důvodu – aby okrášlila Ostravu. „Zahrádku jsme vysazovali na dvakrát, bylo nás vždy kolem pěti, všichni byli členové spolku, ale přidali se i lidé z venku. Proč jsme vysazovali bylinky? Ve městě se nedá pěstovat nic, co se sklízí. Třeba na mrkev je tu moc prachu. Proto se všude ve světě doporučují bylinkové zahrádky. Nekvetou, takže nehrozí, že by je někdo zničil nebo vytrhal, zároveň ale hezky rostou a krásně voní,“ vysvětlila majitelka Fiducie.

Když se zahrádka vysadila, mnozí byli skeptičtí a říkali, že něco tak hezkého dlouho nevydrží, někdo to zničí, vyrve bylinky ze země. Mýlili se.

„Bylo to tu skoro dva měsíce a nikdo na to nesáhl. Jednou jedinkrát se stalo, že někdo ustřihl kousek máty. Možná ji chtěl někdo ze Stodolní do mojita,“ zasmála se Rozehnalová. „Ale ustřihli to správně. Rostlinu nezničili, máta se hezky rozrostla.“

Lidé ze spolku vysadili i květiny u památníku první světové války a očistili sochu Miroslava Chlupáče, na které rostl mech. Na „okrašlování“ dohlížel sochař Jan Šnéberger.

„Pro novou bylinkovou zahrádku už máme vytipované místo. Na jiném bychom chtěli vysadit květiny, ale kde to bude, to zatím neprozradím,“ dodala Rozehnalová. Vysazovat by se mohlo už v červnu.

Budete-li chtít někdo pomoci, sledujte facebook spolku, jeho internetové stránky nebo nástěnku přímo v klubu Fiducia.
Autor: Petra Bartíková, zdroj: http://moravskoslezsky-kraj.5plus2.cz/bylinky-delaly-lidem-v-ostrave-radost-chteji-je-zpet-f9o-/ostrava.aspx?c=A140528_094907_ppd-ostrava_p2dmk

image