Petra Bartíková: Skleněných ploch v Ostravě přibývá. Pro ptáky to je masakr, varují ornitologové. IDnes, 19. 8. 2013

Protihlukové stěny Svinovských mostů, areál Nové Karoliny, nově chystaná zrcadlová stěna v Dolní oblasti Vítkovice. V Ostravě přibývá staveb, nad nimiž jásají architekti a designéři, ale ornitologové jsou z nich nešťastní. Pro ptáky se totiž stávají smrtícími bariérami. Jednou z největších skleněných budov v Ostravě je administrativní centrum v lokalitě Nová Karolina.

Stalo se to před několika dny, zhruba v osm hodin ráno. Rostislav Šenkyřík z Ostravy zrovna přestupoval na nedávno rekonstruovaných mostech v Ostravě-Svinově, když na zemi zahlédl polomrtvého ptáka. Za poslední měsíc už potřetí. „Zřejmě narážejí do velkých skleněných tabulí, na kterých chybí nálepky dravců. Jednoho ptáka jsem našel přímo pod oknem na horní autobusové zastávce,“ řekl Šenkyřík. „Tomu bych se nedivil,“ poznamenal Petr Orel ze Záchranné stanice Bartošovice. „Určitě je to možné. To je každou chvíli něco. Architekti teď moc rádi navrhují skleněné prvky.“ Nacházet pod okny či balkonem svého domu mrtvé ptáky je pro mnohé hodně traumatizující. Podle ornitologů ale řešení existuje. Svinovské mosty ale neviděl zblízka, takže nemůže říct, jestli by se na nich něco mělo zlepšit.

Mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská nicméně uvedla, že město o projektu jednalo s odborníky na životní prostředí a jejich připomínky vzalo v potaz, jinak by dílo ani nepřevzalo a stavební úřad by ho nezkolaudoval. „Svinovské mosty nejsou pro ptáky příliš nebezpečné. V Ostravě je, myslím si, daleko víc problematičtějších míst,“ řekl ostravský ornitolog Jan Mayer. „Na Svinovské mosty jsem se díval už v květnu. Jsou tam hlavně holubi a pak ještě drobotina, která pod mostem podletí, protože je dost vysoký. Potíže začínají být s velkými prosklenými plochami ve městech. Taková je třeba Fukušima. (Ostravané tak říkají obchodnímu domu na Nové Karolině, pozn. red.) A teď jsem se dozvěděl, že v Dolní oblasti Vítkovice dělají zrcadlovou stěnu. To bude masakr motorovou pilou,“ řekl Jan Mayer.

Obří zrcadlová stěna zdobí fasádu právě vznikajícího populárně-naučného centra Svět techniky. Stěnu, ve které se zrcadlí ostravské ocelové město, navrhl architekt Josef Pleskot.  „Konzultovali jsme to s odborníky – přírodovědci a ochranáři. Díky tomu, že nejde o průhledné sklo, ale o zrcadlo, ve kterém se odráží okolí, ptáci by to neměli vnímat jako zónu, kterou se dá proletět. Přesto – pokud to tak nebude, jsme připraveni umístit atrapy na okolní objekty, které by se v zrcadle odrážely. Například siluety dravců,“ sdělila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Jenže ochránci zvířat si nemyslí, že by to pomohlo. „Siluety dravců jsou zbytečné. Ptáci nejsou blbí, rychle si na ně zvyknou,“ řekl Petr Orel. A také Jan Mayer míní, že nálepky nejsou ideální: „Jediné, co pomáhá, jsou třícentimetrové pásky s deseticentimetrovými mezerami. Protože ptákům se v zrcadle odráží prostor, jejž mají za sebou. Nevědí, že jde o překážku, kterou musí obletět.“ Dodal, že podobně nebezpečných staveb je ve městě čím dál tím víc zrovna ve chvíli, kdy sem přilétají druhy ptáků, které tu dříve nebyly.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/clanek.aspx?c=A130819_1966271_ostrava-zpravy_jog 

karol