PETRA SASÍNOVÁ: Sdružení vyzývá k bojkotu Bauhausu. Pomůže jatkám? / MF Dnes 23. 2. 2006

Sdružení Za starou Ostravu dnes zahajuje bojkot ostravského Bauhausu. Vyzývá lidi, aby nenakupovali v této prodejně.
Firma Bauhaus, která pozemky v centru města i s budovou bývalých městských jatek z devatenáctého století koupila, totiž nechává objekt už roky chátrat. Jde přitom o památkově chráněnou budovu a vlastník má povinnost o ni pečovat.

Bauhaus: Pozor na sdružení!

Prokurista Bauhasu z české centrály firmy v České republice Aleš Pacal odmítl, že by se společnost o jatka nestarala. Tvrdí také, že vlastníkem je nyní obchodní společnost Janáčkova 22 – správa podniků a nemovitostí, ne Bauhaus. Proti nařčení, že se firma o objekt nestará, se však důrazně ohradil. „Současný vlastník vynaložil na zachování objektu přes jedenáct milionů korun, navíc za památku byla prohlášena pouze věž objektu bývalých jatek, nikoliv celá budova,“ uvedl Pacal ve svém písemném vyjádření. „To není pravda! V kartě ministerstva kultury je zapsán jako památka celý cihlový objekt,“ ujistila Olga Slámová ze sdružení Za starou Ostravu. Připustila, že není jasné, jakou právní změnu provedl Bauhaus ohledně vlastnictví. „Na jatkách je stále uveden stejný vlastník. Nemyslím, že by došlo k prodeji,“ podotkla.
Pacal vysvětloval, že když vlastník jatka kupoval, měl záměr objekt zrekonstruovat a propojit s nově postaveným obchodním domem. „Avšak z důvodů nikoliv jím zaviněných tak nemohl učinit,“ řekl.
Prohlásil také, že Sdružení za starou Ostravu je jistě prodlouženou rukou jistých zájmových lobby skupin, snažících se objekt získat za symbolickou cenu. „Respektive pozemky v centru města. Kulturní památku jistě hodlají zbourat a postavit na jejím místě několika podlažní budovu,“ míní.

Město: Smlouva byla poplatná době

Kauza městských jatek začala roku 1995. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz tehdy prodal již chátrající objekt i s přilehlými pozemky Bauhasu. Obvod tento krok prezentoval tak, že sice nechá firmu vybudovat v centru města prodejní halu, což bylo už tehdy nestandardní, ta se za to ale zaváže opravit a využít dochovanou část jatek postavených roku 1881.
Společnost Bauhaus však postavila kolem jatek jen nevzhledný plot. Každý může už roky pozorovat, jak za plotem pokračuje zkáza historicky cenné budovy, na jejíž střeše se už uchytily břízy. Do čeho vlastník vložil jedenáct milionů, není zřejmé.
Vedení ostravského magistrátu už dříve připustilo, že je chybou, že ve smlouvě s Bauhausem nejsou zakotveny sankce pro případ, že by o jatka nepečoval. Sdružení Za starou Ostravu ale nedávno přišlo s tím, že problémem nejsou neuvedené sankce, ale to, že ve smlouvě vůbec nebyla povinnost o jatka pečovat zmíněna.
„Je s podivem, jak se někdo k té smlouvě dostal. Já jsem ji neviděl, podepisoval ji ještě bývalý starosta obvodu Radim Chytka, ale je bezpochyby poplatná době,“ uvedl náměstek ostravského primátora Vít Ruprich.
Řekl, že je jasné, že čas se na památce podepisuje. „Domlouvali jsme s Bauhausem šetření kvůli poškozené střeše. Jednou už mělo proběhnout, ale někdo se pro nemoc omluvil. Na šetření trváme, chceme zjistit, jak to vypadá vevnitř,“ řekl.
Další osud jatek nevidí černě. Věří, že se včas najde investor. Líčil, že je v kontaktu s vedením holdingu Bauhaus v Německu, které prý jedná s potenciálními investory. Možnost, že by jatka zpět odkoupilo město, nepovažuje za reálnou. Bauhaus už dříve jatka městu nabízel, avšak chtěl za ně asi třicet milionů.
„Jde o to, že se do objektu musí vložit dalších nejméně sto. Dříve se hovořilo o tom, že by budova byla vhodná pro městskou galerii, avšak nyní se s ní počítá spíše v objektu kulturního domu,“ řekl.
Ruprich zdůraznil, že zájem investorů o Ostravu stoupl. „Věřím, že si tam soukromý kapitál najde cestu. Jde o atraktivní lokalitu navazující na Stodolní ulici. Pokud České dráhy vybudují plánovanou zastávku, bude ještě zajímavější,“ míní náměstek. „Jde nám o to, aby se jatka zachovala. Bojkot Bauhausu podle mne ničemu neprospěje,“ řekl.