Po zakázaných cyklostezkách ke břehům Lučiny a výroba hmyzích domků

Srdečně vás zveme na dvě akce v rámci konference WHO. První akce  se koná   14. 6. ve 14.00, půjde o speciální workshop se sochařem Petrem Szyrokim a výtvarníky Marcelou a Maxem Lysáčkovými v  Komenského sadech, na kterém si budete moci vyrobit svůj hmyzí domek . O den později, 15.6.  v 18:00 pořádáme komentovanou procházku s průvodci Pavlem Hruškou a Janem Lenartem Po zakázaných (cyklo)stezkách  ke břehům Lučiny. 

Vyrob si svůj hmyzí domek 14. 6. ve 14:00 – sraz v Komenského sadech u památníku uprostřed parku.  Hmyzí budky jsou důležitým útočištěm pro mnoho druhů samotářských včel a vos, které jsou neagresivní a pro diverzitu ve městě důležité. V Komenského sadu budeme se sochařem Petrem Szyrokim vyrábět hmyzí domky, které si pak lidé odnesou domů na balkon, vytvoříme také hmyzí domky s naučnou cedulkou přímo do parku. Výtvarníci Marcela Lysáčková a Max Lysáček zároveň povedou dílnu pro děti.

 Po zakázaných (cyklo)stezkách  ke břehům Lučiny 15. 6. v 18.00, komentovaná procházka s průvodci Pavlem Hruškou a Janem Lenartem. Sraz v Komenského sadech za radnicí. Sdílená procházka pro cyklisty i pěší až do údolí Lučiny, kde si řekneme vše o této cenné přírodní lokalitě, která je pro většinu Ostravanů neznámá. Procházku povede Jan Lenart z Ostravské univerzity. Dozvíte se o něj nejen o řece a o vlivu těžby na ni v minulosti, ale také o okolních svazích či tamních skalách a podzemních prostorách. Doplní ho literární kritik a amatérský přírodovědec Pavel Hruška, který mimo jiné pohovoří o geniu loci a přírodních zajímavostech míst, jimiž budeme procházet. U řeky Lučiny nainstalujeme naučnou ceduli o této cenné přírodní lokalitě, nyní bohužel dostupné jen po cyklostezce.

Obě akce pořádá Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu v rámci konference WHO.