POUŠTĚNÍ BALONKŮ ODSTARTUJE PÁTÝ ROČNÍK OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI

Třicet tři ostravských kulturních center otevře v rámci festivalu Ostravská muzejní noc své brány veřejnosti až do pozdních nočních hodin.  V sobotu 25. května 2013 od 17 hodin do půlnoci se totiž v rámci celé Ostravy popáté uskuteční Ostravská muzejní noc. Společně se představí 33 organizací, které se zapojují do kulturního života Ostravy i celého Moravskoslezského kraje. Letošní jubilejní ročník bude slavnostně zahájen kulturním programem pro veřejnost a společným pouštěním balónků v 17.30 hodin před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí. 

„Pro návštěvníky jsme připravili krátký kulturní program, kterým provedou Robert Galia a Lukáš Červenka z Prvního ostravského Hogo und Fogo Kabaretu. Zahájení zakončíme společným pouštěním nafukovacích balonků s logem Ostravské muzejní noci,“ dodává Andrea Węglarzyová a pokračuje „Tyto balonky si budou lidé moci vyzvednout zdarma ve stáncích na Prokešově náměstí.“

 

„Rádi bychom pátý ročník festivalu zahájili netradičně, a proto prosíme všechny příznivce festivalu, aby nás přišli podpořit a pustili balonky spolu s námi. Čím více nás bude, tím nevšednějšího efektu docílíme,“ doplňuje Jana Šrubařová.  

 

Společné pouštění balonků je určeno pro návštěvníky všech věkových kategorií. Organizátoři myslí i na ty nejmenší, kteří si budou moci po puštění jednoho balonku odnést jiný domů na památku.

 

Jádro Ostravské muzejní noci 2013 tvoří kulturní stánky, které již mají v Ostravě vybudováno renomé. Zakládajícími organizacemi jsou Galerie výtvarného umění v Ostravě a Ostravské muzeum. Také letos se však návštěvníci mohou těšit na nové účastníky. Poprvé se zapojí Moravskoslezská vědecká knihovna, Miniuni – Svět miniatur na Černé louce, výstava Šangri-la, TyfloCentrum Ostrava, Minikino Kavárna a Klub Atlantik.

 

V letošním roce nabídnou všechny organizace vstup zdarma, což byla jedna z výhradních podmínek organizátorů k letošní účasti na festivalu. Stejně jako vloni budou zajištěny zvláštní autobusové linky pro přepravu mezi jednotlivými institucemi zdarma.

 

„I pro letošní ročník jsme připravili několik novinek. Kromě prodloužení otevírací doby je to především zavedení rezervačního systému, který by měl vyřešit problémy s dlouhým čekáním ve frontách,“ říká Jana Šrubařová.

 

„U vybraných aktivit si tak návštěvníci mohou od pondělí 20. května svá místa zarezervovat na danou hodinu dopředu prostřednictvím online systému na webových stránkách Ostravské muzejní noci nebo na Facebooku. Slibujeme si od toho lepší koordinaci večerního programu,“ doplňuje Węglarzyová.

 Festival muzejních nocí, který zaštiťuje Asociace muzeí a galerií ČR, je primárně zaměřen na činnost muzeí a galerií. Ostravské muzejní noci 2013 se však neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také další organizace, jejichž náplň se prolíná s kulturou či vzděláváním, ať už se jedná o divadla, knihovny, umělecké školy, kavárny či samotnou Radnici města Ostravy. Tím se Ostravská muzejní noc 2013 zařazuje po bok Pražské a Brněnské muzejní noci. Množstvím zapojených institucí Ostravská muzejní noc 2013 úspěšně sekunduje pražskému festivalu.

 

Podrobný program jednotlivých organizací je k dispozici na webových stránkách www.ostravskamuzejninoc.cz, Facebooku a v informační brožuře, která bude zdarma k dispozici v zúčastněných organizacích a na veřejných místech Ostravy. V brožurce rovněž návštěvníci naleznou jízdní řády k zvláštním autobusovým linkám a mapky institucí.

 

Festival zaštítil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a Petr Kajnar, primátor statutárního města Ostravy. Finančně akci podpořilo statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.omuz