Přednášky a debata na téma Kdo jsou a odkud k nám přicházejí uprchlíci

Jak těžký je život v Sýrii? Co všechno podstupují lidé, kteří prchají z domova do Evropy? A co všechno musejí obětovat? Ostravská beseda a komentovaná projekce fotografií novinářky Markéty Kutilové, která společně s kolegyní Lenkou Klicperovou strávila tři týdny na cestě v Sýrii, se koná ve středu 18.11.2015. Akci pořádá Ostravská univerzita, Antikvariát a klub Fiducia a spolek PANT.
​Do Evropy podle ní míří hlavně rodiny s dětmi. „Představa, že jsou mezi nimi radikální islamisté, je scestná,“ tvrdí Markéta Kutilová. „Navštívily jsme syrské Kobani. Je více než z osmdesáti procent zničené, srovnané se zemí. Je to obraz totální zkázy, jako Drážďany po 2. světové válce. Nejsou tam dodávky vody, nefunguje tam elektřina, je tu obrovská inflace, ceny potravin jsou mnohonásobně vyšší, než byly před válkou,“ dodává. Asi třicet tisíc lidí z původně pětačtyřicetitisícového města tam i v těchto podmínkách pořád žije. Mnozí se ale rozhodli emigrovat, protože se stále bojí radikálního Islámského státu, protože hranice IS je od Kobani jen asi dvacet kilometrů a nedávno tady IS opět zaútočil a ve spánku pozabíjel 320 lidí. „Syřané se neustále brání útokům Islámského státu, mají s ním 500 kilometrů dlouhou hranici a IS na ně stále útočí. Byly jsme ve vesnici Barbartan, která je asi deset kilometrů od hranice s IS, pořád je tam cítit hmatatelný strach, ze sedmdesáti rodin z téhle vesnice už padesát odešlo pryč, každý člověk tam má svou zbraň, starší muži dokonce v noci spí s kalašnikovem venku, aby byli první, kdo odrazí případný útok, aby se další členové rodiny vevnitř mohli připravit,“ popisuje Markéta Kutilová, „Lidé jsou v Sýrii přesto neuvěřitelně srdeční a pohostinní. Přišli o všechno, nemají téměř nic, ale pozývají vás na čaj, rozdělí se o vše, co mají k dispozici.“
Kdy?
18. listopadu 2015
Kde?
9.00–11.00 Aula VŠB, sál NA 2 (beseda pro studenty porubských gymnázií a pro veřejnost)
14.10–15.45 Ostravská univerzita, posluchárna E 304 (beseda pro studenti Ostravské univerzity, gymnázia a pro veřejnost)
18.00 Antikvariát a klub Fiducia (pro veřejnost)

image