Procházka Ostravou magickou, křest pohlednic Ostravské sochy a bulletinu Krásná Ostrava

Antikvariát a klub Fiducia spolu s okrašlovacím spolkem za krásnou Ostravu pořádá 20.12. od 18:00 komentovanou procházku Ostravou magickou: pouť za sochami a literárními obrazy. Bude se jednat o komentovanou procházku centrem s ochráncem soch Jakubem Ivánkem, po níž (jen za pěkného počasí) společně vystoupáme na haldu Ema. V průběhu cesty nebo na jejím vrcholu přivítáme sadu pohlednic Ostravské sochy, knihu Příroda vs. industriál a zimní číslo bulletinu Krásná Ostrava. Sraz v 18:00 před Antikvariátem a klubem Fiducia, svítilny s sebou. 

obal_148x324mm_2hrbety_4-5mm_07_stranka_1POHLEDNICE OSTRAVSKÉ SOCHY
U příležitosti jednoho roku existence internetové databáze uměleckých děl v architektuře a veřejném prostoru města Ostravy www.ostravskesochy.cz se Antikvariát a klub Fiducia rozhodl vydat památeční sadu pohlednic s fotografiemi vybraných děl v ulicích a budovách města. Set šestnácti pohlednic s textem Jakuba Ivánka a fotografiemi Romana Poláška zachytí celkem 12 soch, reliéf, památník, mozaiku, sgrafito, vitráž, oponu a závěsný objekt. Dobu nejstarší zastupuje mariánský sloup na hlavním ostravském náměstí , který je v tuto chvíli rovněž nejstarší sochou v databázi. V souboru najdete také díla Augustina Handzela, vitráž Jana Baucha, plastiku Miloslava Chlupáče Ležící , strukturální stěnu Jana Koblasy či sochu Jogína Karla Nepraše. Soubor pohlednic bude pokřtěn 20. prosince od 18:00 v rámci procházky Ostravou – sraz bude před antikvariátem a klubem Fiducia.  Poté budou pohlednice k dostání ve Fiducii, případně v Ostravském informačním servisu.
Ostravské sochy – soubor 16 pohlednic,  vydal spolek Fiducia, Ostrava 2016.


Text: Jakub Ivánek , fotografie: Roman Polášek, grafická úprava: Jaroslav Němec
Vydáno za finanční podpory MUDr. Davida Feltla a Ministerstva kultury ČR.


Soubor pohlednic Ostravské sochy vznikl u příležitosti prvního roku databáze www.ostravskesochy.cz , kterou vytvořili Antikvariát a klub Fiducia, Jakub Ivánek a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu za podpory Statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury ČR.

kros-15_obalka

BULLETIN KRÁSNÁ OSTRAVA 04/2016
V zimním čísle bulletinu Krásná Ostrava najdete opět řadu článků, věnovaných minulosti i současnosti našeho města, na sváteční notu vás naladí vánoční text Františka Sokola Tůmy, komentovaný literárním historikem Martinem Tomáškem, ale také článek Martina Mikoláška, který se věnuje duchovní tematice – v posledních letech vzniklo několik velmi zajímavých realizací současných uměleckých děl v ostravských sakrálních stavbách, na které vás v tomto textu chceme upozornit.Jakub Ivánek shrnuje, co vše bylo za poslední rok přidáno do naší databáze soch a informuje i o nových objevech – řada zajímavých soch a informací byla do databáze přidána díky jeho intenzivnímu výzkumu a samozřejmě i díky vaší pomoci a zájmu. V Ostravě vznikl v říjnu nový okrašlovací, respektive zkrášlovací spolek Jihan – jeho aktivit v oblasti Ostravy- Jihu se účastní i někteří naši členové.  V zimním čísle najdete článek zakladatele Petra Přendíka o aktivitách spolku, ale také o zaniklém hrabůveckém hřbitově . Na místě, kde hřbitov stával, umístit nedávno spolek Jihan naučnou cedulku. Prvním z nové série článků památkářky Romany Rosové o kostelích v okolí Ostravy, které jsou dostupné městskou hromadnou dopravou, je text o kostele v Řepištích. Tento cyklus je jakýmsi předvojem Mapy ostravských výletů, kterou pro vás vydáme v červenci příštího roku.  V zimním čísle bulletinu se také opět věnujeme novostavbě vědecké knihovny, takzvané Černé kostky, která doslova vstala z popela po krajských volbách v říjnu.
Bulletin Krásná Ostrava je k dostání v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia. Elektronickou verzi bulletinu naleznete na našem webu www.krasnaostrava.cz , kde jsou ke stažení všechna čísla.