S BEZRUČEM DO ULIC – Poetický atentát, guerilla poetry, bezručovský mural, Bezruč versus Cage, Maryčka Magdónova s divadlem Petra Bezruče a okrášlení Bezručova sadu

V rámci oslav 150 let od narození jednoho z největších českých básníků Petra Bezruče pořádá 21. 9. 2017 Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a Divadlem Petra Bezruče jednodenní odpolední minifestival S BEZRUČEM DO ULIC k připomenutí díla tohoto „slezského barda“. Jeho součástí se stanou mj. vernisáž výstavy reagující na známé Bezručovy verše, intervence do veřejného prostoru formou tzv. guerilla poetry, realizace jedné z nejjímavějších balad Maryčky Magdónové  hereckým souborem Divadla Petra Bezruče, dvoumetrový mural inspirovaný tematikou Slezských písní či okrášlení ostravského Bezručova sadu.

21. 9. 16.00–18.00 Přijďte si namalovat bezručovský mural
Ateliér pro děti i dospělé s výtvarníky Marcelou Lysáčkovou a Maxem Lysáčkem. Literární klasika v 21. století: motivy z díla i života Petra Bezruče v populární umělecké formě! Verše a bezručovské legendy jako zdroj vizuální inspirace! Sraz účastníků je v Bezručově sadu vedle těžní věže dolu Jindřich.

21. 9. v 18.00 Petr Bezruč versus John Cage
Vernisáž umělecké instalace Jiřího Šiguta nazvané Petr Bezruč: Empty words. 
Originální intertextuální kreace známého ostravského fotografa a výtvarníka Jiřího Šiguta čerpá z podnětů slavného amerického tvůrce Johna Cage, „odmilitarizovává“ kanonické Bezručovy texty a sugestivním způsobem posouvá a proměňuje jejich tradiční a ustálené významy. Výstava bude zahájena ve vstupních prostorách antikvariátu Fiducia. Úvodní slovo Pavel Hruška.

21. 9. v 18.30 Poetický atentát v Bezručově sadu, guerilla poetry, okrášlení veřejného prostoru a křest bulletinu Krásná Ostrava 
Přijďte s námi „spáchat“ další poetický atentát! V lehce anarchistickém duchu (který by se „slezskému bardovi“ jistě líbil) umístíme do veřejného prostoru úryvky Bezručových veršů, se sochařem Petrem Szyrokým okrášlíme stejnojmenný sad, vychutnáme si Maryčku Magdónovou v podání herců Divadla Petra Bezruče, dozvíme se, proč si slavný básník jako svůj symbol zvolil červený a nikoli modrý květ, zhlédneme drobnou expozici jeho básnických stylizací apod. Na závěr večera pokřtíme nové číslo bulletinu Krásná Ostrava. Sraz v 18.30 před Fiducií.

„Jednoho jitra/ červený z lodyhy vyrazil kalich,/ červený květ.“

                                                                                                 (P. B.)