Šaryk a čtyři tankisté ožívají na prknech Divadla loutek v režii Radovana Lipuse

Poslední premiéra letošní sezóny v Divadle loutek Ostrava připomene divákům slavné epizody kultovního románu (a pozdějšího televizního seriálu) Čtyři tankisté a pes. Pod názvem Šaryk vzpomíná ji ostravští loutkáři připravili za režijního vedení Radovana Lipuse. Novou inscenaci diváci poprvé uvidí na alternativní scéně DLO 24. května v 17 hodin.

Dnes již legendární válečný příběh osádky tanku 102 a jejich věrného psa  pochází z pera polského novináře a spisovatele Janusze Przymanowského. Populární se stal především díky filmovému zpracování – polský televizní seriál, který byl v 60. letech podle knihy natočen, měl celkem 21 dílů. V podstatě šlo o jediný akční seriál vysílaný v zemích východního bloku. Neohrožené tankisty v něm čekala na dlouhé cestě za osvobozením Polska spousta bojových výzev, ale také řada humorných situací. Z nich čerpají vzpomínky statečného a mimořádně talentovaného německého ovčáka Šaryka, který je ústřední postavou nové inscenace DLO.

V jevištním provedení však nejde o dramatizaci románu ani o adaptací seriálu, ale spíše o vzpomínku zcela prostou nostalgie, o níž se režisér a spoluautor Radovan Lipus vyjádřil jako o „zábavně kruté expedici do hry, do dětství i do války“. S původní předlohou autoři i inscenátoři nakládají nepietně v duchu programové lehkovážnosti, o to silněji se však na pozadí gejzíru vtipných slovních hříček a inscenačních nápadů odráží nesmlouvavá výpověď o politických konsekvencích druhé světové války a následných politických událostech ve střední Evropě.

V inscenačním týmu se kromě Radovana Lipuse sešli autor hry Marek Pivovar, scénograf Marek Pražák a kostýmní výtvarnice Eva Kotková –  stejní tvůrci, kteří stáli u zrodu mimořádně úspěšného představení Z deníku Ostravaka, které DLO už osmou sezónu hraje před zcela vyprodaným hledištěm. Známé tváře se objeví i v hereckém obsazení: tankisty Janka, Gustíka, Grigorije a Tomka ztvárnili Tomáš Rossi, který je také autorem scénické hudby, Ivan Feller, Nikos Engonidis a Lukáš Červenka, Marusju-Ogoňok Jana Zajícová. Mladého psa tankové brigády Šaryka představuje Karel Růžička, jeho letitější vzpomínající podobě propůjčil svůj um Antonín Šimela, proslulý bezpečnostní technik z „Ostravaka“. V dalších rolích diváci uvidí  Irenu Křehlíkovou, Ivo Martáka a Martina Legerského.

Inscenace Šaryk vzpomíná s podtitulem  „Čtyři tankisté, kapitán Kloss a všichni ti druzí psi i soudruzi“ obohatí repertoár alternativní scény DLO o další titul pro dospělé a starší mládež. Po premiéře 24. května se nejbližší představení pro veřejnost odehraje v neděli 26. května v 17 hodin  a poté inscenaci  divadlo uvede v rámci pondělních večerních představení, a to už 10. června.

 

Zdroj: tisková zpráva Divadla loutek Ostrava