Šéf Vítkovic chce osekávat průmyslovou památku . Zdroj: MF Dne, 22.1.2005

Starost o národní kulturní památku v Dolní oblasti Vítkovic, která jako první v kraji usiluje o zapsání do seznamu památek UNESCO, by mohl usnadnit vznik obecně prospěšné společnosti.
Byli by v ní oba vlastníci historických objektů, tedy společnosti Vítkovice a Diamo, a s nimi město Ostrava, kraj a ministerstvo kultury.
Vznik právnické osoby pro řízení oblasti se třemi vysokými pecemi, Dolem Hlubina, koksovnou a dalšími historickými provozy navrhl ve čtvrtečním diskusním večeru v ostravském klubu Fiducia generální ředitel Vítkovic Jan Světlík.
Jedním dechem ale odsoudil současnou rozlohu národní kulturní památky jako megalomanskou a neufinancovatelnou. Chce proto snížit počet památkových objektů. A stačila by mu jen jedna vysoká pec.
„Více železa neznamená více kultury. Kdo z návštěvníků vydrží pětihodinovou prohlídku areálu a ještě vyběhne tři sta schodů na tři pece, aby se z nich rozhlédl,“ ironizoval záměry památkářů.
Pro ředitelku Národního památkového ústavu v Ostravě Naděždu Goryczkovou je Dolní oblast Vítkovic v kraji památkou číslo jedna, kterou obdivují odborníci z celé republiky i zahraničí. „Potřebujeme teď studii využitelnosti areálu i jeho jednotlivých objektů,“ zdůraznila.
Například v německém Essenu se obdobné území stalo společenským centrem a je tu i divadelní scéna. „Jedna diplomová práce studentů z Brna navrhla využití plynojemu pro Ostravskou univerzitu,“ dodal památkář Miloš Matěj.
Jejich posluchači měli jasno. „Je to historie našeho města. Tři pece s dolem vytvářejí Ostravské Hradčany,“ shodli se.