Severský filmový podzim v Minikině

Festival Severský filmový podzim nabídne od 11. do 17. listopadu v ostravském Minikině oceňované snímky i několik debutů nadějných severských režisérů. Na základě hlasování v divácké anketě bude do programu opět zařazena dnes již kultovní dánská komedie Adamova jablka se skvělým Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Norsko bude zastoupené oscarovým snímkem z roku 2012 Kon-Tiki o slavném norském mořeplavci Thoru Heyerdahlovi, který společně s pěti přáteli podnikl 101 dní trvající velmi nebezpečnou plavbu napříč Tichým oceánem, aby dokázal svou teorii o tom, jak byla osídlena Polynésie.

Do programu je zařazeno také několik debutů – do této skupiny patří například norské drama Do tmy, režiséra Thomase Wangsmo, které pojednává o tom, jak do života dvou rodin v sousedství zasáhne tragická nehoda, nebo švédská komedie Výpadky proudu, režiséra Patricka Eklunda, která se zamýšlí o vlivu moderních technologií na náš život. Debutem je i finská komedie plná záměn a nedorozumění režiséra Teemu Nikki Třikrát Simo. Děj filmu nás zavede do současných Helsinek a sleduje příběh dvou zlodějů, kteří se čím dál více zaplétají do svých lží.Příznivci knih Josteina Gaardera se mohou těšit na filmové zpracování dvou jeho románů, konkrétně na filmyDívka s pomeranči a Jen v zrcadle, jako v hádance.

Filmy se promítají v původním znění s rozšířenými českými barevnými titulky, vstřícnými i pro neslyšící diváky. Všechny filmy kromě Hrabě Axel, Baronka z benzínové pumpy a Iluze film o vlaku také s anglickými titulky. Vstupné je 100 Kč, při nákupu pěti a více vstupenek vstupné 80 Kč. Podrobnější informace o festivalu a program najdete na http://www.minikino.cz/ .

sev