Slavnostní odhalení pamětní desky literárnímu vědci Vladimíru Macurovi v Ostravě
Významný český literární vědec, držitel Státní ceny za literaturu a prozaik Vladimír Macura se jako další významný ostravský rodák dočká pamětní desky, kterou vytvořil sochař Jan Šnéberger a jejíž vznik financoval ostravský okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu. Odhalení pamětní desky na domě v Korejské ulici č.p. 17 v Ostravě-Přívoze, kde Vladimír Macura v dětství pobýval u svého dědečka, se koná ve středu 4.11.2015 v 18:00.
Kromě odhalení pamětní desky jej ostravské kulturní instituce připomenou také literárním čtením, diskusí či speciálním rozborovým seminářem. Všechny akce se budou konat ve dnech 4. a 5. listopadu, na programu se podílí Katedra české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Ostravské univerzity, Antikvariát a klub Fiducia, Okrašlovací spolek za krásnou Ostravu a Absintový klub Les, ale také Společenství vlastníků bytů Korejská 17 spolu s pedagogem Pavlem Měrkou, který byl iniciátorem pamětní desky.
Počátkem listopadu by ostravský rodák a jedna z nejvýraznějších postav novodobé literární vědy Vladimír Macura (1945-1999) oslavil 70 let. Významný český literární vědec, držitel Státní ceny za literaturu a prozaik podlehl v roce 1999 v 53 letech dlouhé těžké nemoci. Ve středu 4.11. kromě odhalení pamětní desky uvede básník a literární historik Petr Hruška v Absintovém klubu Les ve 20:00 hodin své hosty pravidelného pořadu Literární paseka – básníka Ondřeje Macuru (syna Vladimíra Macury) a literárního vědce Pavla Janouška (ředitele Ústavu pro českou literaturu AV ČR a autora monografie o Vladimíru Macurovi).
Pavel Janoušek a Ondřej Macura pak budou ve čtvrtek 5. 11.od 15:30 hosty na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, kde budou účastníky semináře pro doktorandy Katedry české literatury a literární vědy a další zájemce o prozaickou tvorbu Vladimíra Macury, který bude vést literární historička Iva Málková. Jako hosté jsou pozváni další badatelé z Akademie věd ČR (K. Piorecká) a Akadémie vied SR (V. Barborík), analýzy povídek a románů představí také M. Antoš, M. Tomášek, M. Pilař z domácí katedry. V 18:00 pak proběhne diskuze o osobnosti Vladimíra Macury na půdě Antikvariátu a klubu Fiducia, kterou povede moderátor Libor Magdoň.
Vladimíra Macura (7. 11. 1945 v Ostravě – 17. 4. 1999 v Praze) byl za svou vědeckou i beletristickou práci oceněn v roce 1998 Státní cenou za literaturu, kterou mimo jiné obdržely významné osobnosti české kultury jako Ivan Diviš, Josef Škvorecký, Milan Kundera či Ludvík Vaculík. Přínosem Vladimíra Macury byly nejenom jeho odborné vědecké práce, v nichž usiloval o odkrývání dobových kulturních kódů obrozenecké doby či socialistické společnosti v letech 1948-1989, ale také jeho organizační schopnosti, díky nimž přivedl na svět takové významné kolektivní práce, jakými jsou Průvodce po světové literární teorii, Slovník básnických knih
či Sovník světových literárních děl. Za zprostředkování estonské literatury českému čtenáři obdržel též státní estonské vyznamenání. V letech 1993–1999 byl ředitelem Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR.
Akce se koná za finanční podpory MKČR a Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu.