Sochy ve veřejném prostoru bez soutěže netrápí jen Ostravu

Nedávno se v Ostravě rozpoutala ostrá diskuse ohledně umístění sochy koníka před budovu ostravské Nové radnice – odborníci se pozastavovali zejména nad faktem, že socha na tak exponované místo byla instalována bez soutěže či odborné diskuse. Podobné problémy netrápí ale jen Ostravu. V novém čísle časopisu Art&Antiques rozebírá obdobnou situaci v Českých Budějovicích kritik umění Jiří Ptáček.

přehrát video

Socha Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Jihočeský sochař František Postl daroval městu sochu Přemysla Otakara II.  Radní dar přijali, čímž ale odstartovali vlnu kritiky z řad Postlových kolegů. Nelíbí se jim, že na tak reprezentativní dílo nebyla vypsána soutěž. „Nejde vůbec o to, že by socha byla špatná,“ vysvětlil umělec Michal Škoda. „V případě města je pochopitelné a běžné, že na přijetí daru vzniká odborná komise, která posoudí kvalitu sochy z odborného hlediska,“ přidává se kritik umění Jiří Ptáček.

Radnice však takovou kritiku odmítá. Soutěž by prý byla na místě jedině v případě, kdyby se Budějovice rozhodly, že sochu chtějí. Sochaři měli možnost obdobný dar městu nabídnout a neučinili tak, a proto podle nich nemají nárok na jakoukoliv stížnost.

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/246903-socha-premysla-otakara-ii-rozpoutala-mezi-umelci-boje/

 

image