Soutěž na využití kašny na dole Hlubina – vítězný návrh bude vybrán v srpnu

V úterý 15. července vyvrcholil mezinárodní workshop na ostravském dole Hlubina za účasti studentů architektury, mentorů (Josef Kiszka, Jan Stolín, Vendula Šafářová) a Provozu Hlubina (Jakub Kostruh, Marta Pilařová, David Wojaczek). Ve třech dnech (13 .- 15. 7), během kterých se mohli studenti naplno věnovat tématu, přiučit se technice sprejování, anebo prozkoumat oblast z vysoké perspektivy, vytvářeli nové podoby středobodu budoucího náměstí.

Díky rozdělení do skupin se tak sešlo 11 návrhů na využití staronového prostoru kašny. Návrhy se zabývají několika tématy, a to minulostí horníků a smrtí s ní spojenou, vodou jako očistným prvkem industriálního prostředí, objevila se také témata „Zdroj ve smyslu zrození, The Deep – pohled do hlubiny, Vhled do rovnováhy – reflexe, metamorfóza, transkripce“. Studenti si pohrávali jak s industriálem a jeho aktuálními odkazy, tak i s novou interpretací industriálu, s vodou jako nezkrotným živlem, vodou očišťující, vodou plnou hry, vodou jako cyklem života, naplnění i vodou jako počátkem.

Výsledné návrhy budou posuzovány nezávislou komisí složenou z řad profesionálů výtvarného umění a architektury, která zasedne během letošního ročníku Deepcampu 3.0 od 14. do 24. srpna 2014, připravovaného týmem Provozu Hlubina již tradičně v prostorách této národní kulturní památky. Vítězný návrh se bude realizovat.

Zdroj: http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=15888&type=1

20140720-134104-49264055.jpg