Soutěžte o knihu Životy Evy L.

Redakce Moderních dějin pro Vás připravila další kolo vědomostní soutěže. Otázku pro vás vybrali z knížky, kterou společně napsaly Eva Erbenová a Markéta Mališová: „Životy Evy L.“. Knihy pro výherce poskytlo Nakladatelství Franze Kafky.
Kniha je nejen jedinečným svědectvím přeživší, ale také psychologickou sondou ženy, kterou zasáhly dějiny 20. století. Eva Erbenová se v 82 letech rozhodla s Markétou Mališovou otevřeně bilancovat svůj dosavadní život. Je mnohem otevřenější a o svém životě už nehovoří tak jak se má, ale jak ho žila. Srdcem s rodinou v Izraeli, duší doma v Praze. Eva Erbenová se narodila v roce 1930 v Děčíně, o šest let později se s rodiči přestěhovala do Prahy. Roku 1941 byla deportována do Terezína a v roce 1944 do Osvětimi. Na sklonku války se jí podařilo utéct z pochodu smrti a ve vesničce Postřekov se jí ujala rodina Jahnova, která ji vrátila zpět do života. Krátce po absolvování ošetřovatelské školy v Praze odjela v srpnu 1948 s manželem do Paříže a poté v roce 1949 do Izraele, kde žije dodnes v Aškelonu. Vychovala dceru a dva syny. Její životní osud se stal tématem několika knih, vydaných v Izraeli i zahraničí, a dočkal se také filmového zpracování. Manželé Erbenovi byli blízcí přátelé Arnošta Lustiga. Právě on zprostředkoval setkání Evy Erbenové s Markétou Mališovou, ředitelkou Centra a Nakladatelství Franze Kafky, která se stala spoluautorkou knihy Životy Evy L.

„Vyprávění začíná dětstvím. Tím zářivým, radostným a vše obklopujícím světem našich předškolních let, kdy nám navěky zůstávají vryty do paměti zcela obyčejné situace a lidé a věci. Svět dívenky z židovské rodiny, kde se slavila chanuka i Vánoce, na Velikonoce se barvila vajíčka a na pesach jedly macesy. Svět, kdy žijeme v bezpečí svých rodičů a rodiny, ať se kolem děje cokoliv. Než vás odtrhnou a než vám máma zemře v náručí. Příběh pomalu se roztáčející do děsivého pekla, které je ale podáno s jistým odstupem a za stěnou, jako by ho spisovatelka ani nebyla účastna. Několika větami popíše scény, o kterých přemýšlíte měsíce.“

Knihu Životy Evy L. si můžete objednat na adrese mail@franzkafka-soc.cz

Odpovězte na soutěžní otázku a doufejte, že budete patřit mezi dva vylosované výherce, kterým zašleme knihu Životy Evy L. Soutěžit můžete do 30. června 2013.

Text k soutěžní otázce:
Poté, co se Eva Erbenová se svým manželem Petrem 3. března 1949 v Marseille nalodili na loď Transylvania a vypluli po Středozemním moři do Izraele, vystoupili, jako většina imigrantů, v kterém přístavu?

Více informací a přihlašovací formulář zde: http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/soutezte-o-knihu-zivoty-evy-l/život