Špičkový ruský klavírista vystoupí na Valentýnském koncertu Janáčkovy filharmonie

Protagonistou Valentýnského koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava ve dnech 13. a 14. února 2014 ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bude vynikající ruský klavírista Alexander Ghindin.Tento laureát prestižních klavírních soutěží v Moskvě a Bruselu, který je odbornou i laickou veřejností jednomyslně uznávaný jako jeden z nejtalentovanějších a nejoriginálnějších pianistů současnosti, přednese na ostravském koncertě Rachmaninovův Koncert pro klavír a orchestr č. 1.

Kromě této skladby se mohou posluchači těšit na Kupkovu Picassiádu, Rachmaninovův Ostrov mrtvých a Fresky Piera della Francesca z dílny Bohuslava Martinů.

„V hudební literatuře najdeme četné důkazy o tom, že se skladatelé často nechávali a nechávají inspirovat výtvarným uměním. A tento koncert je toho důkazem. Byly do něj záměrně vybrány skladby, na jejichž počátku stálo nějaké výtvarné dílo. Z názvu skladby ostravského skladatele Karla Kupky je okamžitě patrné, kdože mu byl inspirací. Konkrétně to byly Picassovy kresby v bibliofilském vydání Ovidiových Proměn. Podnětem Rachmaninovovi pro vznik Ostrova mrtvých byl stejnojmenný obraz švýcarského malíře Böcklina. A konečně Martinů. V jeho případě to byl nesmazatelný dojem, který v něm zanechala návštěva chrámu svatého Františka v toskánském Arezzu vyzdobeného freskami Piera della Francesca,“ říká autor dramaturgie a ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla.

Koncert bude řídit švýcarský dirigent Kasper Zehnder, který mimo jiné působil i v Praze, kde v letech 2005 až 2008 převzal po Jiřím Bělohlávkovi vedení Pražské komorní filharmonie. Podle pověsti, která jej předchází, dokáže motivovat orchestr k excelentním výkonům, disponuje citem pro dynamiku a rovnováhu výsledného zvuku. Návštěvníci koncertu se rozhodně mají nač těšit.

Koncerty začínají v 19 hodin a vstupenky v ceně 200 až 240 Kč podle cenového pásma je možné zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy, pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online na www.jfo.cz.

A protože se koncerty konají v období Valentýna, je pro ty, kteří je navštíví se svým partnerem, připraveno překvapení.

 

image.