Špičkový soubor Khorikos z New Yorku zahraje v Ostravě

V Moravskoslezském kraji se v rámci letní části cyklu Čtvero ročních období uskuteční šest koncertů. Jedním z nejatraktivnějších bude vystoupení newyorského capellového souboru Khorikos, který vystoupí 28. června v kostele svatého Václava v centru Ostravy s dirigentem Jessem Peckhemem. „Tento koncert bude vlastně reprízou jejich debutu na Smetanově Litomyšli. V rámci koncertů, které Svatováclavský festival pořádá, to byl před čtyřmi lety mimořádný zážitek, takže věřím – vzhledem k tomu, jakým způsobem se od té doby rozvíjejí dál, že to bude opravdu mimořádný počin,“ uvedl ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák, který cyklus pořádá.
Další koncerty cyklu, který se bude konat od 22. do 30. června, proběhnou kromě Ostravy také v Kopřivnici, Kozlovicích a Kunčicích pod Ondřejníkem. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na Škampovo a Zemlinského kvarteto nebo na cimbalistu a flétnistu Jana Rokytu mladšího a jeho vystoupení s recitátorem Alfredem Strejčkem.

Khorikos je jedním z nejvýznamnějších newyorských a capellových souborů. Jeho repertoár zahrnuje širokou škálu hudebních děl od středověké polyfonie až po současné moderní skladby. Vyniká novými přístupy ke klasické hudbě, přičemž spolupracuje s umělci jiných žánrů, včetně filmu a tance, a vystupuje na tradičních i netradičních akcích.  Sbor byl založen v roce 2005 a rychle si získal vynikající renomé. Je pravidelně zván k uvádění světových hudebních premiér a na přední festivaly. V roce 2008 vystoupil na Svatováclavském hudebním festivalu, v roce 2009 zazpíval v premiéře „Nox Aurumque“ Erica Whitacreho. Na jaře 2010 vydal Khorikos své první profesionální CD – nahrávku z živého koncertu „Moderních mistrů“, která byla nominována na cenu CASA Music Awards 2011 v kategorii nejlepší a capellové album v oblasti klasické hudby. V roce 2011 Khorikos vystoupil v Kennedyho centru, v Avery Fisher Hall a ve Wang Theater v Bostonu v rámci „Songs of Life Festival“ a světové premiéry díla „A Melancholy Beauty“. Spolupracoval s The National Philharmonic, The Boston Modern Orchestra Project, The Indianapolis Children Choir a Národním folklórním souborem Filipa Kuteva z Bulharska. V roce 2012 přednesl Khorikos, společně se Symfonickým orchestrem TURKSOY, vynikající Yunus Emre Oratorio Ahmeda Adnana Sayguna pod taktovkou tureckého dirigenta Rengima Gökmena. V témže roce reprezentoval sbor Manhattan v soutěži „Battle of the Boroughs“ v konkurenci rockových, funkových a indie kapel. Na podzim roku 2012 uvedl Khorikos v premiéře „Cantos de Vida Nueva“ chilského skladatele Javiera Fariase a vystoupil s Mason Jar Music v síni Rockwood Music Hall. V květnu tohoto roku uvedl v Českém centru v New Yorku ve světové premiéře operu „Krále Lávru“ Jana Jiráska a v červnu vystoupí také na festivalu Smetanova Litomyšl.

 

Zdroj: http://www.shf.cz/index.php/cs/interpret?interpret_id=268khorikos