Stanislav Janalík: Havířovská socha Směrník nepůjde do šrotu. Přestěhuje se do Ostravy. Zdroj ČRO Ostrava, 18.3.2014

Směrník nabere směr Ostrava. Železobetonová plastika zatím stojí před nádražím v Havířově. Radnice ale sochu v takzvaném brutalistním stylu chtěla zbourat, protože je v havarijním stavu. Po měsících sporů a podepisování petice ji nakonec za symbolickou korunu koupí občanské sdružení Důl architektury. Skulpturu chce sdružení věnovat jedné z ostravských galerií. To se ale nelíbí některým pamětníkům.  „Havířov by měl být Havířovem, a ne se tak strašně zmodernizovat. To, co bylo, je teď špatně – vždyť to je blbost,“ říká třiasedmdesátiletá Marcela Folwarczna, které se stěhování mohutné sochy vůbec nelíbí. To jiní lidé by si s odkazem po předcích poradili po svém.  „Jsme vždycky překvapený, co to tam dělá. Kus betonu. Já bych rozbil a dal někde do základů,“ naznačuje například pan Vítězslav.
Náklady demontáže hradí kupující

Železobetonová plastika z období normalizace se tak zařadí k dalším sochám, které zmizí z ulic Havířova. Stejný osud, jaký potkal další Urubovu sochu Sloup s reliéfem kosmonauta, jí ale nehrozí. Její zastánci se nakonec dohodli s městem. I když radnice počítala, že ji demolice vyjde na několik desítek tisíc korun, veškeré náklady na odvoz nakonec zaplatí kupující.
„Požádali město, aby na náklady radnice demontovalo a odvezlo. Nicméně to usnesení zastupitelstva nedovoluje. Takže jsme je oslovili znovu a dohodli jsme se tak, že si sochu demontují a odvezou na vlastní náklady.“ potvrzuje mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová.  Město teď musí s kupci doladit podmínky smlouvy i termíny odstranění sochy. Nějaký čas ale ještě před havířovským nádražím nejspíš zůstane.  „Očekáváme, že město na nás bude tlačit, abychom sochu odvezli co nejdříve, ale to je absurdní představa. Musíme vyřídit různá povolení na úřadech, povolení od dědiců na přemístění sochy a teprve pak může být převezena bezpečně do Ostravy,“ vysvětluje za Důl architektury Jakub Ivánek.
Drobné komplikace podle něj navíc mohou nastat při odvozu sochy, protože nikdo netuší, jak napevno je v zemi ukotvena.  Směrník chtějí nejprve provizorně přestěhovat do areálu ostravského Dolu Michal, po dokončení nové budovy Národního památkového ústavu pak najde domov přímo před ní.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/havirovska-socha-smernik-nepujde-do-srotu-prestehuje-se-do-ostravy–1328402