Státní cena za literaturu míří do Ostravy. Zdroj: ČTO, 24. 10. 2013

Ostrava – Státní cenu za literaturu letos dostane ostravský básník Petr Hruška za svou poslední básnickou sbírku Darmata, která vyšla na konci loňského června. Jedná se o jeho pátou knihu. Sám autor ji považuje za nejdramatičtější ze svých sbírek. Darmata je nezvykle temná, beznadějná a pravděpodobně nejtesknější ze všech básníkových sbírek. Petr Hruška se v ní zamýšlí nad moderním světem. „Tenhle svět není nic jednoduchého k existenci, je zavalený sám sebou, je zmatený a nervózní, je agresivní a je zaplněný rozličnými druhy blbosti, přes které se člověk musí dostat a se kterýma se musí vypořádat, ať je to materiální a konzumní způsob existence nebo ta nesnesitelná lehkost internetového bytí,“ míní básník Petr Hruška.

K psaní poezie nemá žádný zaručený recept. Píše nahodile, inspiraci ale sbírá třeba nočními procházkami v parku v centru Ostravy. „Obecně lze říct, že se mi lépe píše v noci, obecně lze říct, že se mi lépe píše, když nepiju, obecně lze říct, že se mi lépe píše za chůze, ale to všechno platí jenom částečně. Pak přijde ten okamžik, kterému já musím být věrný a vůči kterému musím být pozorný, kdy se to stane a všechno ostatní musí jít stranou. A to je ta chvíle pro báseň,“ vysvětluje Petr Hruška.
Reportáž Venduly Horníkové

Státní cenu za literaturu si ostravský básník a literární vědec převezme dnes večer v Národním divadle. Je to pro něj ohlédnutí za tím, co napsal. Podle svých slov se pak musí zase rychle otočit do budoucna a hledat další slova, aby mohla vzniknout příští sbírka.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/kultura/247551-statni-cena-za-literaturu-miri-do-ostravy/

Fotografie ze křtu knihy Darmata ve Fiducii.

darmata