Svatováclavský hudební festival letos nabídne rekordních 35 koncertů

Svatováclavský hudební festival, který pořádá stejnojmenný ostravský spolek,  nabídne na svém 13. ročníku od 1. do 28. září rekordních 35 koncertů. Letošní ročník je komunikován v novém moderním vizuálu a přiváží opět hvězdy evropského i světového formátu, např. fenomenálního trumpetistu Sergeje Nakarjakova, Collegium 1704 Václava Lukse, sopranistky Simonu Šaturovou, Martinu Jankovou či Hanu Blažíkovou, izraelského violoncellistu Gavriela Lipkinda a další přední umělce. Moravskoslezským krajem se rozezní hudební klenoty z období od středověku až po 20. století ve 31 kostelích.

„Svatováclavský hudební festival byl v letošním roce hodnocen grantovou komisí ministerstva kultury ČR jako druhý nejlepší projekt profesionálního umění v sekci hudební festivaly. Snažíme se každým rokem posouvat hranice festivalu a samozřejmě ne jedno překvapení připravujeme také letos. Uvedeme rekordních 35 koncertů po celém Moravskoslezském kraji. Prezentujeme festival v novém vizuálu, kterým chceme oslovit nejen milovníky klasické hudby, ale také širokou veřejnost“ říká ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák a pokračuje: „Z letošního festivalového programu mám opravdu velikou radost, je nabitý výjimečnými koncerty, které zazní v podání špičkových umělců. Uvedl bych například Sergeje Nakarjakova, který vystoupí, pokud vím, v Ostravě poprvé a je považován za nejlepšího trumpetistu na světě. Říká se o něm, že hraje na trubku jako Paganini na housle. Nevšedním zážitkem bude jistě one man show izraelského violoncellisty Gavriela Lipkinda, který v kostele sv. Václava v Ostravě během jediného večera zahraje všech šest suit pro sólové violoncello J. S. Bacha. Zelenkovu mši Missa Omnium Sanctorum a Bachovo Magnificat D dur si budou moci posluchači vychutnat v interpretaci Collegia 1704 Václava Lukse. Collegium Marianum pak doprovodí sopranistku Simonu Šaturovou, která zazpívá Bachovy a Händelovy skladby. Skvosty barokní hudby – díla G. F. Händela a polského skladatele G. G. Gorczyckého – představí polská Capella Cracoviensis. 13. ročník SHF přivítá také hned dvě z nejlepších českých smyčcových kvartet – Pavel Haas Quartet a Bennewitzovo kvarteto, které zahraje spolu s harfistkou Janou Bouškovou. Interpretace jednoho z nejnáročnějších děl varhanní literatury 2. poloviny 20. století, cyklu Job Petra Ebena, se zhostí opavský varhaník Tomáš Thon. Ze Starého zákona bude recitovat skladatelův syn Marek Eben. Věřím, že si fanoušci nejen duchovní hudby z letošní programové nabídky vyberou a 13. ročník Svatováclavského hudebního festivalu si užijí,“ dodává ředitel festivalu Igor Františák.

Zahajovací koncert zazní 1. 9. 2016 v zrekonstruovaných prostorách katedrály Božského Spasitele v Ostravě. Nastudování velkolepého díla Missa solemnis Ludwiga van Beethovena, kterou skladatel komponoval pro svého žáka, přítele a mecenáše arcivévodu Rudolfa Jana pro jeho intronizaci olomouckým arcibiskupem, se ujal německý dirigent Roland Kluttig. Pod jeho taktovkou se představí čtveřice skvělých zahraniční sólistů, PKF– Prague Philharmonia a Český filharmonický sbor Brno.

Kompletní program najdete na www.shf.cz