Svatováclavský hudební festival rozezní i ostravské kostely
Requiem Antonína Dvořáka zahájí 11. ročník Svatováclavského hudebního festivalu (SHF), který se letos koná od 1. září do 28. září. Dramaturgie XI. ročníku SHF se nese ve znamení Roku české hudby. Na 30 koncertech, jejichž dějištěm budou kostely v Ostravě a dalších 16 městech a obcích Moravskoslezského kraje, zazní díla českých skladatelů od baroka až po současnost, a to v podání jak předních českých umělců, tak vynikajících hudebníků ze Španělska, Francie, Rakouska, Německa, Švýcarska, Dánska, Polska a Slovenska.
Na úvodním koncertu zazní monumentální Requiem Antonína Dvořáka v interpretaci Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši. Dvořákův Smyčcový kvartet č. 10 Es dur nazývaný „Slovanský” a Smyčcový sextet A dur uslyší návštěvníci festivalu v podání Talichova kvarteta a Pavel Haas Quartet. Nevšední propojení hudby hukvaldského rodáka Leoše Janáčka s barokními autory přináší projekt ansámblu Musica Florea nazvaný „Leoš Janáček a vznik baroka“. V programu koncertu Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Petra Fialy zazní mimo jiné skladby Leoše Janáčka Zdrávas Maria a Otče náš a také Hora tří světel dalšího z českých velikánů, Bohuslava Martinů. XI. ročník rovněž uvede ve světové premiéře kompozici Lux in cuniculum fin / Světlo na konci tunelu ostravského skladatele a klarinetisty Aleše Pavlorka v nastudování skvělého souboru PhilHarmonia Octet. Nepřehlédnutelným vokálně-instrumentálním počinem bude uvedení dvou velkých duchovních děl Jana Dismase Zelenky: Missa Dei Filii a Te Deum. „Podařilo se nám vytvořit velmi zajímavou konstelaci. Českého barokního skladatele z období sasko-polské unie, který byl ovlivněn italskou hudbou a působil na saském dvoře v Drážďanech, bude interpretovat saský Drážďanský komorní sbor a polský Wroclavský barokní orchestr pod taktovkou českého dirigenta Václava Lukse,“ vyzdvihuje středoevropský rozměr tohoto projektu jeho iniciátor Oliver Geisler ze světoznámého Drážďanského komorního sboru. Jako sólisté vystoupí vynikající umělci specializující se na starou hudbu. Mezi nimi česko-švýcarská sopranistka Martina Janková, která se na festival vrací po dvou letech poté, co loni musela odřeknout svou účast z důvodu nemoci. Dále zazpívají sopranistka Isabel Jantschek (Německo), altistka Wiebke Lehmkuhl (Německo), tenorista Krystian Adam (Polsko) a barytonista Felix Rumpf (Německo).
Poprvé se v České republice představí soubor světového renomé La Grande Chapelle z Madridu, který se specializuje na španělskou hudbu období renesance a baroka. V Ostravě a v Českém Těšíně přednese mši Officium defunctorum (1605) Tomáse Luise de Victoria (1548–1611). Svou premiéru bude mít na Svatováclavském hudebním festivalu i Jaromír Nohavica, který vystoupí se svými přáteli v Ostravě s programem „Spatřil jsem kometu“.
Dalším z netradičních projektů bude uvedení barokní opery Callisto Francesca Cavalliho v Opavě v provedení ansámblu Collegium Marianum s vynikající sopranistkou Hanou Blažíkovou pod vedením Jany Semerádové a divadelního souboru Buchty a loutky.
V tomto výčtu festivalových projektů by neměly chybět ani koncerty francouzského saxofonisty Philippa Portejoie, souboru Schola Gragoriana Pragensis s Davidem Ebenem či Festivalového komorního orchestru SHF se sólistkou Markétou Cukrovou.
SHF letos poprvé spustil on-line předprodej a rezervaci vstupenek přes své webové stránky www.shf.cz. Cena vstupného se pohybuje v rozpětí od 80 do 1 000 Kč.
Kompletní program festivalu naleznete zde: http://www.shf.cz/index.php/cs/program-cz