Světově proslulý sklář vystaví svá díla v ostravské MA’MA Club Gallery

Od 7.  února 2014 vystavuje v MA´MA Club Gallery své skleněné plastiky jedna z nejvýznamnějších postav v oboru ateliérového skla ve světě, Yan Zoritchak. Yan Zoritchak se narodil v roce 1944 na Slovensku. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde absolvoval u prof. Libenského. Od roku 1970 až dodnes žije a tvoří v Talloires ve Francii. Věnuje se tvorbě taveného a broušeného skla. Za přínos pro francouzskou kulturu byl v roce 1987 jmenován Rytířem řádu umění a literatury. Svá díla vystavuje v prestižních veřejných i soukromých galeriích po celém světě. Je držitelem řady ocenění v různých zemích. V roce 2013 mu byla prezidentem Slovenské republiky udělena státní vyznamenání „Pribinův kříž II. třídy“.

Ústředním dílem autorovy ostravské výstavy lze označit plastiku „Velký třesk“ (V 64/34/14 cm). Název tohoto díla napovídá tematické spektrum tohoto umělce, který se již řadu let věnuje vesmíru a svými artefakty se nám snaží něco z jeho rozmanitosti, složitosti, vesmírných zákonů, rozměrů, tvarů a anorganických nebo organických forem přiblížit, nebo alespoň na ně poukazovat.

Výstavu je možno v MA´MA Club Gallery navštívit od 7. února do 26. března 2014 vždy od pondělí do pátku mezi 9.00 – 16.00 hod.

image