Třetí číslo bulletinu Krásná Ostrava ke stažení

Již třetí číslo bulletinu Krásná Ostrava, který vydává každého čtvrt roku okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, vyšlo v den zimního slunovratu 21. 12. 2013. Číslo v elektronické podobě najdete ke stažení zde:kros-03-web

Tištěná verze bulletinu je k dostání v Ostravě v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia, v Praze v knihkupectví Klubu Za starou Prahu v Juditině věži.

Úvod tohoto čísla obstaralo shrnutí podzimních okrašlovacích akcí v podobě fotoreportáží publicistky Moniky Horsákové. Čtenáři se dočkají také druhé části seriálu o zanikajících ostravských zámcích od historičky Romany Rosové, tentokrát věnované zámku v Polance nad Odrou. Kamila Plocková se zaměří na ostravské ovzduší a na příkladech z Krakova a Londýna představí fungování zahraničních občanských iniciativ v boji za čistý vzduch. Novou rozsáhlou monografii k dějinám Ostravy představují její spoluautoři – archiváři Blažena Przybylová a Jozef Šerka. Výtvarník Jaroslav Němec informuje o účasti na mezinárodní konferenci o kontextu židovsko-německých vztahů v Saské Kamenici, kde představil knihu Ity Heinze-Greenberg: Erich Mendelsohn…ze života. Jedna z oceněných knihvazačů druhého ročníku mezinárodní knihvazačské soutěže Designer Bookbinders Eliška Čabalová seznámí čtenáře s průběhem soutěže spojené s výstavou umělecké knižní vazby. Tomáš Knoflíček hodnotí nejen letošní projekt Kukačka, ale i umění ve veřejném prostoru v Ostravě obecně. Rozsáhlý příspěvek Jiřího Hrdiny přibližuje dosud málo známého fotografa Antonína Havránka, který počátkem 20. století nafotil poutavé fotografie Mariánských Hor a Michálkovic. Milan Líčka ve stručnosti seznamuje s tím, co se událo v letošním roce na ostravské divadelní scéně. Petr Šimíček přiblíží proces s Janem Buchalem, který se v roce 1950 konal v ostravské Čapkově sokolovně a bezprostředně navazoval na proces s Miladou Horákovou. Ivan Motýl vyhodnotí literární soutěž z minulého čísla a představí novou knihu ostravské poezie Briketa.

kros-03-web_Page_01