Unikátní fotografie legionáře Václava Balcara v prostorách Komorní scény Aréna

Komorní scéna Aréna chystá na 18. září vernisáž výstavy fotografií s názvem Návrat domů aneb Cesta legionáře Václava Balcara kolem světa. Václav Balcar (1892-1970) pocházel ze Rtyně v Podkrkonoší a vojenskou službu v 1. světové válce nastoupil jako vojín 74. pěšího pluku rakousko-uherské armády v Jičíně. Záhy byl zajat a v roce 1917 vstoupil na jižní Ukrajině do Čs. legií v Rusku. Byl zařazen do vznikajícího 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého. S tímto útvarem absolvoval přesun na východ, kde se účastnil bojových akcí v okolí Samary. V boji ale utrpěl zranění levé ruky, a v roce 1919 se započal jeho dlouhý návrat domů. Tuto cestu kolem světa zachytil prostřednictvím fotoaparátu, neboť kouzlu tehdy nového umění propadl už v mládí a fotil i před nástupem na frontu.

Více než pět set fotografií Václava Balcara zaznamenává jeho téměř půlroční putování z roku 1919. To se započalo ve Vladivostoku a pokračovalo přes Tichý oceán ke břehům Spojených států amerických, se zastávkami v Japonském Nagasaki, filipínské Manile, Guamu a Honolulu na Havaji. V květnu 1919 pak loď Sheridan, 1. transportní loď vyslaná americkými Čechy, vezoucí na palubě sto válečných invalidů Čs. legií, připlula do San Franciska. Odtud pak byli legionáři díky pomoci amerických Čechů a Slováků dopraveni do New Yorku, ze kterého se vrátili zpět do Evropy, do francouzského přístavu Brest.

Výjimečný soubor fotografií Václava Balcara se zachoval díky starostlivé péči rodiny. Snímky byly otištěny v roce 1919 v časopise Český svět, který tehdy celé číslo zasvětil českých legionářům. Vystavovány byly pouze sporadicky až do loňského roku, kdy se kolekci snímků dostalo první velké expozice v opavském Domě umění. To proto, že ač původně Václav Balcar pocházel z Podkrkonoší, byl koncem 30. let minulého století přeložen na Ostravsko a po válce se přestěhoval do Opavy.
Expozice výběru patnácti fotografií původně focených na skleněné desky bude mít vernisáž ve čtvrtek 18. září v 17 hodin ve foyer Komorní scény Aréna. Výstavu zahájí její kurátor Martin Popelář a vnuk Václava Balcara, Vladimír.

Výstava potrvá do konce října 2014.

IMG_0581.JPG