V divadlech se jede naplno, operní maraton NODO je za dveřmi!

Divadlo Antonína Dvořáka, Jiřího Myrona i Cooltour na Černé louce – všude tam se od rána do pozdních večerních hodin zkouší. Ve středu 25. 6. to vypukne, čtyři večery za sebou naznačí, kudy se ubírá nová opera. Začíná festival NODO, které se koná podruhé a nabídne celkem 5 operních představení, tři z nich ve světových premiérách.

Na jevištích obou ostravských divadel, ale i ve zkušebnách a hledišti s plným nasazením pracují režiséři, scénografové, choreografové i zahraniční zpěváci, sbor Jurije Galatenka i mezinárodní orchestr Ostravská banda, u kterého se střídají dirigenti Rolf Gupta, Petr Kotík a Ondřej Vrabec. V Národním divadle moravskoslezském sezóna rozhodně nekončí. V pohotovosti jsou i skladatelé nových oper, kromě „ kanadského“ Rudolfa Komorouse, který ze zdravotních důvodů zůstal doma ve Victorii, jsou v Ostravě už všichni autoři: Bernhard Lang (Vídeň), Martin Smolka (Praha), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Mojiao Wang (Peking).

Festival zahájí opera Bernharda Langa Rej (25. 6. 19:00 DJM). Svou premiéru si odbyla letos v dubnu na Schwetzinger SWR Festspiele v Německu. Bernhard Lang, který touto operou osciluje mezi jazzem a klasickou hudbu, komponoval na kontroverzní povídky o sexu, které patřily mezi skandální dílo Arthura Schnitzlera. Na jevišti Divadla Jiřího Myrona bude v reji kroužit sedm německých zpěváků a v plném obsazení pod vedením norského dirigenta Rolfa Gupty hrát Ostravská banda.

Letošní Rok české hudby reprezentuje nové dílo českého skladatele Martina Smolky Sezname, otevři se (26. 6. 19:00 DAD). Více jak rok pracoval na díle, které je poctou Umbertu Ecovi a jeho Bludišti seznamů. Páteří představení jsou herci z pražské experimentální skupiny Boca Loca LAB a zpěvák kontratenorista Jan Mikušek. Martin Smolka se nechal inspirovat libretem Jiřího Adámka a v opeře se zpěv ozve jen zřídka, jako šperk. Mluvenou operu v plném obsazení Ostravské bandy a Canticum Ostrava – také v přímém přenosu pro Český rozhlas Vltava – diriguje Ondřej Vrabec.

Co jsou mistrovská díla a proč je jich tak málo? Tuto otázku si položila jako téma své přednášky americká spisovatelka Gertrude Steinová. Intelektuálním tématem o entitě a identitě uměleckého díla a umělce samotného se inspiroval skladatel Petr Kotík. Jeho první opera Mistrovská díla (27. 6. 19:00 DJM) je určena sólovému sopránu, třem mužským hlasům, houslistce, která bude hrát rovněž na violu, hoboji, anglického rohu i bicím. V New Yorku, kde si minulý týden odbyla první veřejnou zkoušku, na ni dohlížel americký inscenátor Michael Rau. Hlavní role svěřil Petr Kotík sopranistce Kamale Sankaram a houslistce Paulin Kim Harris.

Kotíkův přítel Rudolf Komorous, se kterým společně na přelomu 50. a 60. let založili soubor Musica Viva Pragensis, je u nás uváděn vzácně, snad proto, že od roku 1969 žije v Kanadě a domů se už nikdy nevrátil. Jako skladatel a pedagog proslul ve Vancouveru. Vskutku výjimečné bude uvedení jeho opery z roku 1988, No no miya (27. 6. 21:00 DJM), která čerpá z japonského divadlo nó a hlavní role krásné, vášnivé a zrazené ženy se ujme z minulého NODO známá mezzosopranistka Katalin Károlyi. Komorní Ostravskou bandu povede Petr Kotík. Provedení opery podpořil Institut umění – Divadelní ústav.

Závěrečný den festivalu nabídne ještě jednou provedení Smolkovy opery Sezname, otevři se! (28. 6. 19.00 DAD) a vyvrcholí operou třicetileté čínské skladatelky Mojiao Wang, kterou oslovil festival na základě její loňské prezentace na Ostravských dnech. Pro provedení své první opery Encounter/Setkání (28. 6. 21. 00, Cooltour) oslovila korejskou zpěvačku Hyun Yi Kim, kterou doplní Canticum Ostrava, sólisté z New Yorku a Ostravská banda. O nastudování v pořadí třetí světové premiéry na NODO 2014 se postará dirigent Ondřej Vrabec. A téma? Láska a její podoby v odlišných životních podmínkách. Vnitřní svoboda a její možné ohrožení moderním světem.

Nastudování operních děl se ujmou režiséři Georges Delnon (Curych), Jiří Adámek (Praha), Michael Rau (New York), Jiří Nekvasil (Ostrava) a Xinxing Tang (Peking).

Opery budou uvedeny v originálním jazyce s českými titulky. Půl hodiny před každým představením se koná debata s tvůrci, kterou moderuje muzikolog Boris Klepal.

Vstupenky na NODO 2014 za bezkonkurenční ceny 100, – Kč za každé operní představení jsou k dostání v Ostravském informačním servise, v předprodeji Národního divadla moravskoslezského a na místech konání v den představení. Festival NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.

Reigen