V lednu do Ostravy přijede držitel Grammy , polský dirigent Antoni Wit

Ve druhé polovině ledna přijede do Ostravy významný host – polský dirigent Antoni Wit, který bude řídit Janáčkovu filharmonii na koncertech 22. a 23. ledna v Domě kultury města Ostravy. Do programu byla zařazena díla Janáčka (Z mrtvého domu, orchestrální suita z opery), Kilara (Krzesany, symfonická báseň) a Brucknera (Symfonie č. 6). Koncerty začínají v 19 hodin.

Wit je jedním z nejuznávanějších polských dirigentů a vyhlá-šeným odborníkem na polskou hudbu. Dvanáct let až do konce sezóny 2012/2013 zastával funkci generálního a uměleckého ředitele Varšavské filharmonie. Je laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Herberta von Karajana v roce 1971.

Jeho mezinárodní kariéra zahrnuje spolupráci s významnými orchestry Evropy, Ameriky ale i Dálného východu, k nimž patří např. Dresden Staatskapelle, WDR Sinfonieorchester Köln, Tonhalle-Orchester Zürich, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, stejně jako Orchestre Symphonique de Montréal, Čínská filharmonie, Royal Philharmonic Orchestra a BBC Symphony orchestry. Šestkrát byl za své počiny nominován na cenu Grammy. A až svou sedmou nominaci loni konečně proměnil díky nahrávce Pendereckého Fonogrammi, Hornového koncertu, Partity, Jakubova probuzení a Anaklasis pro společnost Naxos. Na otázku co podle něj spojuje Kilarovu skladbu s Brucknerem a Janáčkem Wit odpovídá: “Program byl vybrán vedením orchestru s akceptací části mých návrhů. Konkrétně Janáček vzešel z návrhu JFO a já jsem jej velmi rád přijal, protože jeho hudbu miluju a nahrál jsem 2 CD s jeho díly. Ale poprvé budu dirigovat jeho skladbu hranou orchestrem, jenž nese jeho jméno. Je to pro hráče poměrně obtížný program, ale pokud si vzpomínám, tak jsem Janáčkovu filharmonii řídil v roce 1976 a už v té době to byl vynikající orchestr.”

IMG_0834.JPG