V Ostravě vznikl zkrášlovací spolek Jihan

V Ostravě působí další okrašlovací spolek, který se zaměřuje na historii a současnost obvodu Ostrava-Jih. Jmenuje se zkrášlovací spolek Jihan a za sebou má již instalaci několika naučných cedulek i oprav drobných památek. Naučnou cedulí spolek nedávno připomněl historii hrabůveckého hřbitova. Spolek JIHAN s heslem ,,Jihneme Jihem“ založila skupinka nadšenců proto, aby zkrášlili a připomněli různá místa a historická výročí v prostoru městského obvodu Ostrava-Jih. Na historii se zde podle nich do nedávných let zcela zapomínalo, přitom obvod má co sdělit – první zmínky o jeho území pocházejí již z roku 1288. K uskupení zkrášlovacího spolku přispěla i letošní spolupráce nadšenců na očištění starého mostu nad Polaneckou spojkou, který v příštím roce oslaví 100 let od své dostavby. Most je od 80. let uzavřen a jeho žulové ostění a železná nýtovaná konstrukce po dlouhých letech díky ,,brigádníkům“ vykoukla z nánosů zeminy a vzrostlých náletových dřevin.

Kromě instalace naučné cedule na místě bývalého hřbitova v Hrabůvce se členové spolku již dvakrát v průběhu listopadu zapojili do očisty zašlých hrobů na zábřežském hřbitově. Úklid přinesl také překvapivé objevy na náhrobcích z první třetiny 20. století. Již 3. prosince nainstaloval JIHAN druhou naučnou tabuli v rámci III. setkání přátel historie m. ob. Ostrava-Jih. Tabule se věnuje historii učňovských domovů na Hasičské ulici v Hrabůvce, které byly kolaudovány na počátku 50. let. Ceduli si můžete prohlédnout v restauraci Ostravarna, jež je umístěna v jednom z bloků bývalých internátů. Na leden se plánuje odhalení dalšího textu – tentokrát v restauraci Havránek ve starém Zábřehu.

Fotografie, informace a další odkazy spolku můžete nalézt prozatím jen na facebookové stránce Zkrášlovací spolek JIHAN zde:

https://www.facebook.com/Zkrášlovac%C3%AD-spolek-JIHAN-188422164923236/