V prosinci zazní jeden z nejkrásnějších violoncellových koncertů v podání arménského violoncellisty

Janáčkova filharmonie zve všechny milovníky dobré hudby na koncerty, které se konají v Domě kultury města Ostravy 18. a 19. prosince. Výrazného představitele české dirigentské kultury Jakuba Hrůšu zařadil renomovaný časopis Gramophone mezi deset mladých světových dirigentů, kteří mají před sebou hvězdnou budoucnost. S Janáčkovou filharmonií začal spolupracovat už za svých studií na AMU. Do Ostravy se letos opět vrací. V programu připravovaného koncertu je zastoupena česká hudba (Suk a Dvořák) a kromě toho zazní i jeden z nejkrásnějších violoncellových koncertů – Saint-Saënsův Koncert ro violoncello č. 1 v podání arménského violoncellisty Narka Hakhnazaryana, kterého provází pověst vynikajícího instrumentalisty ověnčeného spoustou ocenění z prestižních soutěží.  

***

 

Jakub Hrůša a Narek Hakhnazaryan                              

18. a 19. 12. 2014, 19 hodin      

Dům kultury města Ostravy

           

Program:

J. Suk: Fantastické scherzo pro velký orchestr                           

C. Saint-Saens: Koncert pro violoncello č. 1 a moll                     

A. Dvořák: Symfonie č. 8 G dur                                                                                   

 

Účinkují:

Narek Hakhnazaryan – violoncello

Janáčkova filharmonie Ostrava

Jakub Hrůša – dirigent

 

Po vystudování gymnázia v Brně Jakub Hrůša absolvoval roku 2004 Akademii múzických umění v Praze, mimo jiné pod vedením Jiřího Bělohlávka. V současné době zastává post šéfdirigenta PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filharmonie) a hlavního hostujícího dirigenta Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Již v 18 letech výrazně uspěl v mezinárodní dirigentské soutěži Pražského jara a v letech 2002 až 2005 byl asistentem šéfdirigentů České filharmonie Vladimira Ashkenazyho a Zdeňka Mácala. V roce 2005 se stal šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Působil také jako asistent šéfdirigenta Orchestre Philharmonique de Radio France. Jakub Hrůša doposud vystoupil opakovaně s mnoha významnými světovými orchestry. Mnohokrát vystupoval na prestižních festivalech v Česku i v zahraničí, v roce 2010 zahájil s PKF jako druhý nejmladší dirigent v historii Pražského jara. Pravidelně a úspěšně účinkuje také na operním poli. Mimo téměř každoroční aktivity v anglickém Glyndebourne a opakovaná vystoupení v Národním divadle v Praze nastudoval opení díla v Hongkongu, v Královském dánském divadle a ve Finské národní opeře. V prvním operním domě Dánska se v roce 2011 stal designovaným hudebním ředitelem, avšak na tuto pozici z vlastního rozhodnutí z důvodu vážných koncepčních neshod s administrativním managementem v následujícím roce rezignoval. V nadcházejících sezonách jej čekají debuty s rozhlasovým orchestrem ve Vídni a s Wiener Symphoniker, s Toronto Symphony Orchestra a Baltimore Symphony Orchestra. Stane se také garantem uvedení celého cyklu koncertů české hudby s The Philharmonia Orchestra v Londýně. Je prezidentem International Martinů Circle.

 

Violoncellista Narek Hakhnazaryan  dosáhl mezinárodního uznání, když ve věku 22 let vyhrál první cenu a zlatou medaili na XIV. Mezinárodní Čajkovského soutěži v Moskvě v roce 2011. Od té doby si svými výkony vytvořil respekt u kritiky na obou stranách Atlantiku. Např. Daily Telegraph popisuje jeho hru jako „zázrak vyvážené muzikálnosti a techniky“. Od zmíněného vítězství okouzluje posluchače po celém světě. Hostoval u nejvýznamnějších orchestrů a v prestižních koncertních sálech. V sezóně 2013/14 absolvoval mimo jiné s Českou filharmonií pod vedením J. Bělohlávka na turné po Japonsku. K vrcholům jeho komorní kariéry patří debuty v Oji Hall v Tokiu, v londýnské Wigmore Hall, a v Carnegie Hall.

Narodil v roce 1988 v Jerevanu (Arménie) do hudební rodiny: jeho otec je houslista a jeho matka pianistka. Svá studia započal na Sayat-Nova School of Music v Jerevanu u Zareha Sarkisyana a pokračoval na moskevské konzervatoři u Alexeye Seleznyova. V roce 2011 získal diplom na New England Conservatory of Music, kde studoval u Lawrence Lessera.

 

Zdroj: Janáčkova filharmonie Ostrava

violoncello