V. Vyplel: Placky s logem Ostravice mají podpořit úsilí o záchranu budov. Zdroj: ČTK, 23.3. 2014

Členové petičního výboru dnes zahájili informační kampaň za zachování komplexu historických budov bývalého módního domu Ostravica-Textilia v Ostravě. Zdarma rozdávají placky s logem obchodního domu, chystají vylepování plakátů a petiční stánky. ČTK to dnes za petiční výbor řekl výtvarník Jaroslav Němec. Výzvu za zachování komplexu budov podepsalo k dnešnímu dni více než 7100 lidí..

Členové petičního výboru doma ručně vyrábějí 2000 placek. Jejich smyslem je vzbudit v lidech zájem o záchranu budov a dát jim najevo, že nejsou sami, komu na Ostravici záleží. „Hodně lidí cítí marnost, že se s tím nedá nic dělat. Ale za ty dva roky, co se vyvíjí nějaká činnost, debaty, demonstrace a podobně, se vytváří tlak veřejnosti. Možná to vypadá, že se nic neděje, na druhou stranu se toho ale děje strašně moc,“ řekl Němec.

Zkáza kdysi nejluxusnějšího obchodního domu města začala v roce 2000, kdy se v něm při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy. Komplex tvoří tři historické budovy, z nichž dvě jsou památkově chráněné. Společnost Amádeus Real se stala jejich vlastníkem v roce 2007. Na sousedních pozemcích, které koupila od města, chtěla vybudovat obchodní centrum, jež mělo na starou zástavbu navázat. Kvůli sporům s městem a obvodem Moravská Ostrava a Přívoz ale od smlouvy odstoupila a po městě chce 1,6 miliardy korun za zmařenou investici.

Devastací památkově chráněných objektů už se začal zabývat zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Podle mluvčí kanceláře veřejné ochránkyně práv Ivy Hrazdílkové totiž dosavadní poznatky nasvědčují tomu, že vlastník objektů, firma Amádeus Real, péči o budovy zanedbává. Křeček nyní prověří postup státních orgánů vůči firmě.

„Myslím, že to je logické vyústění. My jsme loni podali trestní oznámení, kdy jsme poukázali na to, že si myslíme, že tady dochází k dlouhodobému porušování zákona,“ komentoval to Němec.

Firma to odmítá. „Společnost Amádeus Real po celou dobu své existence zásadně dbá na dodržování všech zákonů České republiky,“ uvedli zástupci společnosti na internetových stránkách www.kauzaostravica.cz, které k informování o kauze spustili.

Provozovatelka antikvariátu Fiducia, v němž jsou placky na podporu Ostravici k dostání, Ilona Rozehnalová řekla, že jich za dva dny rozdali zhruba 40. „Myslím si, že tím ukážeme, že nám to není lhostejné. A je to taky signál pro město, aby něco dělalo,“ řekla antikvářka. Město podle ní například mohlo majiteli budov dát pokutu dříve než loni. „Náš zájem může tomu městu taky pomoct, může mu ukázat, že se má o co opřít, může říct, podívejte se, občané chtějí, aby se to zachovalo, tak toho developera, který se o to nestará, můžou tlačit ke zdi,“ řekla Rozehnalová.

Město loni uložilo firmě Amádeus Real pokutu 1,2 milionu korun, ale krajský úřad ji zrušil. Magistrát rovněž nařídil vlastníkovi zchátralých budov, aby v nich udělal záchovné práce. „My jsme 6. března provedli kontrolu v těch budovách a zjistili jsme, že provedl jenom část záchovných prací a že stav budovy se zhoršil. Protože útvar hlavního architekta, památková péče může nařizovat jen některé práce, proto jsme vyzvali stavební odbor Moravské Ostravy a Přívozu, pod které Ostravica spadá, aby další kroky učinili oni,“ řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.