Vedení Ostravy na opravu městských jatek spěchá. Architektonickou soutěž chce vynechat. Zdroj: Český rozhlas, 13.10.2016

Ostrava zatím neplánuje architektonickou soutěž na opravu historických jatek. Členové okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu to ale kritizují. Podle nich by si to jedna z nejvýznamnějších průmyslových památek města z přelomu 18. a 19. století zasloužila. Připomeňme, že stavba v centru města desítky let chátrala. Po letech sporů jí radnice koupila za 80 milionů korun od bývalého vlastníka.

Brána jatek se otevřela teprve nedávno. Antikvářka a zakladatelka spolku Za krásnou Ostravu Ilona Rozehnalová byla nadšená. Roky totiž za záchranu památky bojovala, pořádala happeningy nebo upozorňovala úřady na díry ve střeše. Teď je ale zklamaná. Nelíbí se jí, že město nechce vypsat na obnovu jatek architektonickou soutěž.

„Je to významná kulturní památka a architektonická soutěž by ošetřila, že nejen rekonstrukce samotných jatek ale i návaznost na okolí bude vyřešena tak, aby se to tam mohlo dále rozvíjet. Samozřejmě bychom se nesmířili s tím, že se řekne, že architektonická soutěž nebude, protože k tomu není racionální argument,“ říká Ilona Rozehnalová.

Podle primátora Tomáše Macury (ANO) soutěž není nutná. „Nepočítáme s architektonickou soutěží, ale chceme oslovit alespoň dvě kanceláře, které mají s podobnými projekty zkušenosti,“ říká primátor.

Vedení města má obavy, že soutěžení zabere příliš mnoho času. Chce totiž zajistit obnovu jatek do komunálních voleb v roce 2018. „Můžeme dělat soutěže na všechno, pak ale nestihneme nic. Vím, že se to všem nelíbí, ale bereme za to politickou zodpovědnost. Já osobně bych rád opouštěl úřad s jistotou, že ten proces je nezvratný,“ dodává Macura.

Architekta Milena Vitoulová pro město zpracovala časový harmonogram soutěže a tvrdí, že času je dost. „Když bychom předpokládali přípravu soutěže do prosince a její vyhlášení, tak to všechno krásně vychází. Jestliže se k tomu kroku nepřistoupí, tak se budeme ptát proč,“ upozorňuje architektka.

Zda město postoj k soutěži nezmění, definitivně ukáží příští týdny.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/vedeni-ostravy-na-opravu-mestskych-jatek-specha-architektonickou-soutez-chce-vynechat–1659380