Vítězem soutěže na konverzi jatek je studio Petr Hájek Architekti

Desítka architektonických kanceláří byla vyzvána, aby poslala své soutěžní návrhy do mezinárodní architektonické soutěže na konverzi bývalých městských jatek v Ostravě,  které se mají stát sídlem městské galerie PLATO Ostrava. Porota posuzovala osm došlých nabídek, ze kterých vybrala vítěze a ostravští radní jej v úterý 2. května schválili. Autorem vítězného návrhu je studio Petr Hájek Architekti z Prahy, které patří do pětice přímo oslovených kanceláří.

„Že se nám podařilo připravit soutěž tak, že máme za tři měsíce od vyhlášení vybrán vítězný návrh, považuji za velký úspěch. Je to zhruba o šest týdnů dříve, než jsme původně očekávali. Jsem rád, že se porota po intenzivní a věcné debatě nad předloženými návrhy shodla a můžeme začít připravovat další kroky. Samozřejmě nás čeká ještě spousta práce a následných debat nad konečnou podobou projektu a jeho realizací. V letošním roce jsme stihli vyhlásit již tři architektonické soutěže, u dvou z nich už máme vítěze,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.Porota vítězný návrh označila za citlivý a zároveň působivý projekt, který nejlépe vyhověl zadání a potřebám galerie a odpovídá vizi, kterou má Ostrava do budoucna. Na návrh poroty ostravští radní rozhodli kromě vítěze také o pořadí na druhém a třetím místě soutěže. Jako druhý nejlepší byl vyhodnocen návrh kanceláře zerozero z Prešova a třetí místo patří návrhu KWK PROMES architekta Roberta Konieczneho z Katovic.Všechny soutěžní návrhy budou vystaveny od poloviny května v budově bývalého Bauhausu. Z oslovených deseti kanceláří (viz. přiložený přehled) dvě svůj návrh do soutěže neodevzdaly (hvězdička):

Přehled přímo oslovených kanceláří:

1. Akad. Arch. Petr Hájek z Prahy – vítězný návrh

2. Ing. Arch. Robert Konieczny s KWK PROMES z Katovic

3. Arch. DI Arkan Zeytinoglu z Vídně *

4. Arch. Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o. z Prešova

5. architektonická kancelář Wenink, Holtkamp Architecten z Eindhovenu *.

Vyzvané architektonické kanceláře na základě zaslaných portfolií:

6. Ing. Arch. Lukáš Kordík z GUTGUT z Bratislavy

7. architektonická kancelář PLURAL z Bratislavy

8. Ing. Arch. Josef Kiszka z ARKISS-ING z Havířova

9. RADAARCHITEKTI z Brna

10. McCullough Mulvin Architects z Dublinu.

V porotě zasedli závislí členové poroty ve složení primátor města Ostravy Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák, ředitel galerie PLATO Ostrava Marek Pokorný, který byl předsedou poroty, a dále nezávislí porotci – pražská architektka Pavla Melková, brněnský architekt Zdeněk Fránek, architekt Pavol Paňák z Bratislavy a architekt Ivan Reiman z Berlína.