Historik umění Martin Strakoš pokřtí knihu o bruselském stylu s příklady z Ostravska

Národní památkový ústav Ostrava vydal novou knihu historika umění Martina Strakoše Po sorele brusel, kov, sklo, struktury a beton. Křest knihy se uskuteční za účasti ředitele vydavatelské instituce Michala Zezuly ve středu 3. června od 18:00 v Antikvariátu a klubu Fiducia v Ostravě.

Kniha se věnuje architektuře a výtvarnému umění od poloviny 50. let do
závěru 60. let 20. století, takže lze předpokládat, že její autor promluví
například o Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu, o genezi bruselského stylu
nebo o reflexi tvorby světových architektů v tehdejším Československu.
Hovořit se bude také o architektuře a výtvarném umění Ostravska. Zkrátka
čtenáři knihy se mohou dozvědět leccos o zdejších železničních nádražích,
administrativních a obytných budovách, sídlištích nebo o uměleckých dílech
ve veřejném prostoru.

Nová kniha ostravského historika umění Martina Strakoše nazvaná: Po sorele brusel, kov, sklo, struktury a beton – Kapitoly o architektuře a výtvarném umění 50. a 60. let 20. století od Bruselu po Ostravu pojednává o takzvaném bruselském stylu nejen ve srovnání se světovými modernistickými tendencemi  konce padesátých a šedesátých let. Strakoš kromě zasazení bruselského stylu do dobového kontextu mapuje příklady tohoto stylu na Ostravsku. Autor se o téma architektury a výtvarného umění druhé poloviny dvacátého století zajímá dlouhodobě, napsal celou řadu studií a článků, včetně kapitol v knize Bruselský sen. Aktivně prosazuje památkovou ochranu architektury šedesátých let 20. století. Je rovněž spolu s režisérem Radovanem Lipusem zakladatelem tradice ostravských architektonických vycházek a jedním z prvních odborníků, kteří se systematicky snaží o popularizaci sídlištní výstavby, a to jak ve své publikační činnosti, tak právě formou oblíbených procházek pro veřejnost.

V knize najdete kapitoly o Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu, publikace se ale také podrobně zabývá ostravskou architekturou, nádražími postavenými v bruselském stylu, sympozii prostorových forem či výzdobou sídlišť. Kniha kromě jiného obsahuje řadu fotografií budov, interiérů, soch i děl ve veřejném prostoru včetně historických snímků.  Současnou podobu staveb a uměleckých děl fotografoval Roman Polášek, grafickou úpravu knihy inspirovanou bruselským stylem měl na starost Jaroslav Němec. Knihu vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě.