Výstava fotografií Mikulov 2011–2013 v galerii Opera
Práce studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě z pravidelné fotografické dílny v Mikulově budou vystaveny od 27. února až do 19. března v Galerii Opera, která se nachází ve vestibulu Divadla Jiřího Myrona. Vernisáž se koná ve čtvrtek 27. 2. 2014 v 17.00, výstavu uvede kurátor Tomáš Pospěch.
Svá díla vystaví Michaela Danelová, Martina Houdková, Jana Hunterová, Ivana Jašminská, Renáta Mia Köhlerová, Tomáš Škoda, Lukáš Tofan a Martin Wágner .
Kurátorský text k výstavě:
“ Novinové stránky každý den uchovávají, co se z našich každodenních životů mění ve zprávu. Jejich obraz toho jak žijeme doplňuje zcela jiný obraz našich rodinných alb. Účastníci workshopu přinášejí zase jiný obraz – během několika dní vytvářejí vlastní pohled na město Mikulov, svůj pocit, jaké je to jej vnímat. Podle svého myšlení a způsobu práce nacházejí svá téma, ať už je to svět vinařů, majitelé penzionů, starousedlíci, nepřítomní Židé, kteří zde kdysi tvořili početnou komunitu, turisté, prodavačky, galeristé, různé rázovité známé i neznámé osobnosti města a nebo třeba interiéry, kde se odehrávají významné události.
Už pět let, vždy ke konci září přijíždíme do Mikulova. Studenti Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a fotografové z Mikulova zde nacházejí až překvapivě pestrý svět témat, ale v neposlední řadě také neobyčejně pohostinné a vstřícné prostředí. Někteří se sem za svými projekty vrací. Společně s projektem Jindřicha Štreita z roku 1995 a mikulovskými výtvarnými dílnami, se tak Mikulov stává jedním z nejfotografovanějších a následně také nejvystavovanějších měst střední Evropy. „
Tomáš Pospěch
Michaela Danelová: Bratr Vávra, 2013
Medailon o rázovitém občanu města Mikulova – obchodníku, rockerovi, vinaři.
Martina Houdková: Galeristé, 2013
Většina galerií je v Mikulově poměrně krátkou dobu. Mají je skutečně výteční galeristé a navíc jsou krásné a plné pestrého programu po celý rok. Mohu tedy říci, že Mikulov je městečko plné kulturních hroznů také především díky těmto lidem.
Jana Hunterová: Příběh vína, 2012
V rozdílném prostředí vesnic a měst hledám typické tradice pro danou oblast. Zkoumám sounáležitost člověka s přírodou a půdou. Snažím se najít to, co nás spojuje a nikoliv to, co nás rozděluje. Objevuji tím vlastní kořeny a identitu, která mi pomáhá pochopit moje vnitřní emoce. K Mikulovu neodmyslitelně odedávna patří pěstování vinné révy. Zaznamenala jsem letmé okamžiky a atmosféru každodenní práce lidí při jejím sklízení a zpracování.
Ivana Jašminská: Starousedlíci v Mikulově, 2011
Město Mikulov si ve 20. století prodělalo velice dramatický vývoj. Většina obyvatel byla po válce odsunuta do Rakouska a Německa. Pamětníků, kteří mají v Mikulově kořeny a pamatují válku nebo dobu krátce po ní už zůstalo jen velmi málo.
Renáta Mia Köhlerová: Hane’elam / Poznámky o mizejícím světě, 2013
Soubor inscenovaných fotografií pátrající po stopách a odrazech mizející židovské kultury v Hasidské dynastii Mikulov (Nikolsburg). Na hranici mezi vstupem do minulosti a s překročením do současného osobního vnímání přetrvávajících odkazů.
Tomáš Škoda: Piršč, 2013
Daniel Piršč patří mezi významné české designové umělce. Přestěhoval se z Prahy do Mikulova, kde pracuje na svých věcech z porcelánu. Jak sám říká, už by si nedokázal představit jiné město pro život než Mikulov. Pana Piršče jsem fotografoval při práci ve stávající dílně na náměstí a tyto snímky pak doplnil jeho portréty z nové dílny, kam by se mělo celé studio přestěhovat koncem roku.
Lukáš Tofan: Sousedé, 2012
Lidé a jejich domy. Někdy stejné, někdy různé fasády. Rozdílné osudy. Je společná zeď to jediné, co je spojuje?
Martin Wágner, Bez názvu, 2012
Mikulov je pro mne městem vína a vinařů. K vínu mám vztah a zajímají mě proto lidé, kteří ho dělají. Díky tomu nepohlížím na tradiční námět jako na klišé.
v