Výstava Když sport baví aneb Sportovní stopa v archivu

V rámci mezinárodního dne archivů se v pondělí 9. června 2014 promění studovna Archivu města Ostravy ve výstavní sál. Výstava s názvem „Když sport baví aneb Sportovní stopa v archivu“ bude prezentovat dokumenty ilustrující bohaté sportovní aktivity Ostravanů v minulosti. Škála vybraných archiválií je velmi pestrá – od kronik, fotografických alb až po členské průkazy a sportovní medaile.

Nejstarší vystavený dokument představujediplom německého Beskydského spolku, sekce Moravská Ostrava, z roku 1895. Zápisy a fotografie v pamětních knihách a albech sokolských tělocvičných jednot, dělnických tělocvičných jednot stejně jako Střeleckého spolku v Moravské Ostravě či FC (fotbalového klubu) Vítkovice připomenou aktivity od jejich založení do 40. let 20. století. Činnost Pohorské jednoty Radhošť budou prezentovatpředevším archiválie k výstavbě turistických ubytoven v Beskydech.

Nebudou chybět ani propagační materiály ke spartakiádám a olympiádám ostravské mládeže, okresním přeborům a pohárům města Ostravy v 50. a 60. letech 20. století. Zalistovat bude možné i v albu fotografií z fotbalového zápasu ČSSR-Mexiko, který se v Ostravě odehrál 29. 4. 1961.Názorně bude demonstrován také vývoj sportovního zpravodajství v novinách od prvních zmínek až po samostatné sportovní noviny. 

Výstava bude k zhlédnutí pouze 9. června od 9:00 do 17:00.

archiv