Výstava o historii ostravského sportu v Ostravském muzeu

V souvislosti s titulem Ostrava – Evropské město sportu 2014 se Ostravské muzeum rozhodlo zmapovat činnost ostravských sportovních oddílů a jednotlivců a jejich úspěchy při reprezentaci našeho města.   Těm, kteří o sportu vědí více, připomene nejzářivější okamžiky a osobnosti s nimi spojené, těm, kteří o sportu vědí málo nebo nic, ukáže, jak širokou sportovní nabídku Ostrava měla i má a jak sport přispěl k jejímu dobrému jménu. Vzhledem k omezeným prostorám muzea však výstava nedokáže a ani nemá ambici ukázat na jednom místě úplně vše ani informovat o všem, co se ve městě ve sportu událo. Určitě však pokládá dobrý základ pro další ambicióznější projekty na tomto poli.

 Poprvé v historii představí výstava na jednom místě všechny sporty, kterým lidé v Ostravě věnují svůj volný čas a mnozí celý život. Prezentován bude unikátní soubor trofejí, medailí a plaket získaných slavnými sportovci, kteří v ostravských barvách závodili a uspěli na olympijských hrách, světových a evropských šampionátech a dalších prestižních kláních. Poprvé tak budou na jednom místě medaile hokejistů z OH v Naganu, fotbalových reprezentantů z OH v Moskvě či trofeje atletických legend Jana Železného a Heleny Fibingerové, unikátní střelecké trofeje Martina Tenka, Davisův pohár a mnoho dalšího.

 

Lákadlem budou také exponáty sportovního náčiní, vybavení a oděvů od konce 19. století po současnost.  Šaty, v nichž se na tenisových dvorcích hrálo v roce 1889, luk legendární Heleny Šáchové vedle toho, kterým střílela paralympička Makéta Sidková na OH v Londýně v roce 2012. A také tretry neporazitelného Usaina  Bolta, který v Ostravě už téměř „zdomácněl“.

 

To je jen střípek z toho, co návštěvník Ostravského muzea od dubna do konce června na výstavě Branky, body, Ostrava!!!  najde. Výstava přináší „jen“ ochutnávku, protože ostravská sportovní historie i současnost je nesmírně bohatá a je nutné přiznat, že její precizní zmapování je prací, která může trvat roky. Mnoho materiálu se ztratilo, mnoho důležitých faktů odešlo s jejich pamětníky, protože nebyly zaznamenány, mnohé jsou ještě skryty v archivech a jejich zpracování je běh na velmi dlouhou trať.

 

Tým autorů výstavy – a lze říci, že jich byly desítky z mnoha klubů, oddílů, organizací, z řad novinářů, muzejníků, archivářů, jimž patří dík – si v roce, kdy je Ostrava Evropským městem sportu, dal za cíl připravit základ pro tuto dlouhodobou práci.

 

Dalším krokem bude kniha, která dovolí věnovat každému ze sportů větší prostor a čtenáři poskytne více údajů. 

Zdroj:  http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/tiskove-zpravy/branky-body-ostrava

sport11