Významné osobnosti světové experimentální hudby Billy Roisz a Toshimaru Nakamura vystoupí ve Fiducii

Zájemci o soudobou hudbu mohou navštívit mimořádný koncert významných osobností japonské a rakouské experimentální hudby – bude se konat v Antikvariátu a klubu Fiducia v pátek 9. 9. od 19:00. Billy Roisz & Toshimaru Nakamura pracují s automatickými, zdánlivě nevědomými a náhodnými akcemi a reakcemi, pomocí nichž překračují rozdíly mezi koncepcí, kompozicí a improvizací; celý kontext vystoupení se stává materiálem. Během jejich vystoupení dochází k hudební i fyzické interakci, kterou diváci mohou vizuálně vnímat prostřednictvím dvou překrývajících se projekcí jako zpětnovazební smyčku. Akci pořádá Fiducia ve spolupráci s Martinem Režným, spolkem Bludný kámen a Federal Chancellery Austria.
Billy Roisz

news

Billy Roisz žije a pracuje ve Vídni. Je jednou z nejznámějších postav na rakouské experimentální scéně. Je ceněna pro schopnost překládat experimentální hudbu do vizuálních paměťových obrazů, přiznávajících citace od minimal artu po konceptuální umění. Specializuje se na zpětnovazební video a video-zvukové interakce pomocí monitoru, kamery, video mixáže, počítače, různé elektroniky a speciální basové kytary pro ovládání videa i generování zvuků. Její audiovizuální díla se zaměřují na propojení i rozdíly mezi vizuálním a auditivním vnímáním, zkoumají interakci mezi zvukem a obrazem, protikladnost, nebo případně jednotu elektromagnetických signálů tvořených zdroji obrazu a zvuku. Její filmy jsou distribuovány společnostmi Sixpackfilm & Light Cone. V roce 2015 byla hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Mezi její aktuálně živé projekty patří sólové noisycolors a Bass & TV Dining, dále NTSC/RISC (spolu s dieb13), cilantro (s Angélicou Castelló), AVVA (duo s Toshimaru Nakamurou) a The Elks (s Kai Fagaschinskim, Liz Albee a Martou Zapparoli). Je členem Synchronator Orchestra (Gert-Jan Prins, Bas van Koolwijk, Jerome Noetinger, Robin Fox, Justin Bennett, Tina Frank). Hrála také s Ilpo Väisänenem (ONA), Silvií Faessler (Skylla), JD Zazie, Burkhardem Stanglem, Mariem de Vega, Michaelou Grill, eRikm, Martinem Siewertem, Alvinem Lucierem a se souborem Metamkine – a dalšími.

Toshimaru Nakamura

http://www.japanimprov.com/tnakamura/index.html

Toshimaru Nakamura je jedním z nejdůležitějších představitelů početné japonské experimentální hudební komunity. Jeho nástrojem je no-input mixážní pult, kdy standardní mixážní pult používá jako elektronický hudební nástroj produkující zvuk bez jakéhokoli externího zvukového vstupu. Nepředvídatelnost výstupu z takto použitého nástroje vyžaduje jednak disciplínu a také rezignaci nad absolutní kontrolou nad zvuky, které vydává, přináší vysokou míru neurčitosti a neočekávatelnosti. Nakamura propagoval tento přístup k využívání mixážního pultu v polovině 90. let a od té doby se objevil na více než stovce nahrávek, včetně devíti sólových CD. Účinkoval v celé Evropě, Severní Americe, Argentině, na Novém Zélandu, v Austrálii, Koreji, Číně, Singapuru a Malajsii, ať už jako sólista, nebo ve spolupráci s mnoha dalšími hudebníky.