Významný slovenský fotograf Jozef Ondzik představí v Ostravě nový projekt Čiara

Významný  slovenský dokumentární fotograf Jozef Ondzik, který získal mimo jiné titul Slovenský fotograf roku 2010, vystaví ve Fotografické galerii Fiducia svůj nový projekt nazvaný Čiara.  Vernisáž výstavy se koná 27. února v 18:00 ve Fotografické galerii Fiducia za účasti autora, výstava potrvá do 25. března 2014. Jozef Ondzik (* 22. července 1964, Humenné) je slovenský lékař a dokumentární fotograf. Je držitelem řady významných ocenění, mj. titulu Slovenský fotograf roku 2010. Vyrůstal ve východoslovenském Humenném v rodině gymnaziálního učitele a úřednice. Po absolvování Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích nastoupil na pozici anesteziologa v nemocnici v Dolním Kubíně na Oravě. Na konci devadesátých letech studoval na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. V roce 2000 se přestěhoval do Bratislavy, kde až do roku 2009 pracoval na plný úvazek v Ústavu srdečních a cévních chorob.
Ondzik fotografuje od svých 12 let. S prací ve fotokomoře jej seznámil jeho přítel Tomáš Leňo, se kterým spolupracuje dodnes. Zlomovým momentem v jeho tvůrčím vývoji bylo přistoupení ke kolektivnímu projektu, v rámci kterého dokumentoval zánik tradičních rusínských obcí a přestěhování původních obyvatel do paneláků v Humenném v důsledku výstavby přehrady Starina. Je autorem Zprávy o stavu země z roku 2002, která kladla do kontrastu život v městě a na vesnici. V roce 2010 vydal knihu ilustrující předvolební boj politických stran na Slovensku, v roce 2011 vydal publikaci o východoslovenských Rusínech. Vystavuje doma i v zahraničí, velkou výstavu mu v Čechách připravila například Moravská galerie v Brně.

Projekt Čiara slovy autora:

„Línia začínajúca na brehu Dunaja v Pečnianskom lese a končiaca medzi Jarovcami, Rajkou a Deutsch Jahrndorfom je krátkym úsekom, kde hranica medzi Rakúskom a Slovenskom nevedie stredom riek, ale po suchej zemi. Zbytky železnej opony, prvorepublikových opevnení, pozorovacích veží hraníc Schongenskeho priestoru a kamenných pätníkov určujúcich líniu medzi Rakúskom a Uhorskom určujú ráz tejto krajiny. Dajú sa z nich vyčítať veľké dejinné udalosti i vytušiť osudy ľudí prekračujúcich túto čiaru. “

 

Ciara_Jozef_Ondzik_2013