Začíná cyklus akcí Za vodou je Prajzka

Sérii akcí s názvem  Za vodou je Prajzka připravuje Národní dovadlo moravskoslezské v rámci doprovodných programů k české premiéře české hry Za vodou (Dokud nás smrt…). NDM připravuje na konec měsíce března českou premiéru nové české hry Za vodou (Dokud nás smrt…). Tuto hru vytvořil speciálně na zakázku NDM známý divadelní i filmový režisér David Jařab. Ve svém scénáři přivádí David Jařab diváka na Hlučínsko neboli na Prajzkou: „Cítím v posledních letech určitý dluh k tomuto kousku naší republiky a dozrála ve mně potřeba tento dluh nějak splatit. Natočil jsem desítky hodin rozhovorů s pamětníky této oblasti a plně se ponořil do studia její historie. To se pak spojilo s vlastními zážitky, vzpomínkami na vyprávění, která jsem slýchal v dětství.“

Dnes začíná první akce tohoto cyklu, diskuse Češi? Němci? Něco mezi tím?  O historických proměnách Hlučínska 20. století bude besedovat David Váhala. Beseda se uskuteční v úterý 18. března 2014 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia. Vstupné dobrovolné.
Hlučínsko již stovky let bojuje o identitu svých obyvatel. Přestože se Slezsko stalo součástí zemí Koruny české již ve 14. století, následkem prusko-rakouských válek patřilo Hlučínsko od roku 1742 Prusku (odtud označení Prajzská – Prajzká – Prajzsko apod.). Po první světové válce si Československo roku 1920 přičlenilo zpět území obývané obyvatelstvem mluvícím v moravském nářečí a právě tehdy se zrodil hlučínský fenomén se všemi svými důsledky. Neklid a neujasněnou identitu obyvatel rozvířilo roku 1938 opět Německo, neboť začlenilo Hlučínsko zpět k Německé říši. Na pozadí těchto dějinných událostí vznikl příběh o lásce, která je zasažena neúprosným děním válečných let.

Inscenace Za vodou (Dokud nás smrt…) je také součástí činoherního cyklu o ztrátě kolektivní paměti (zahájené Smrtihlavem). V rámci tohoto cyklu uvádí NDM na jeviště díla, která vycházejí z událostí a dějů 20. století a neměla by být pamětí národa zapomenuta. Proto je také inscenace Za vodou (Dokud nás smrt…) podpořena řadou doprovodných programů: „Doprovodné akce budou probíhat do konce roku 2014 v různých kulturních institucích Moravskoslezského kraje. Mimo Národní divadlo moravskoslezské se zapojí například Galerie výtvarného umění v Ostravě, Knihovna města Ostrava, Antikvariát a klub Fiducia, Muzeum Hlučínska a další,“ dodává autorka mimořádných projektů NDM Martina Klézlová.

Program akcí najdete zde: http://www.ndm.cz/cz/cinohra/predstaveni/1746-za-vodou-dokud-nas-smrt/2014-03-27/5328/

 

cesi-nemci-mini-1394632557