Žaneta Motlová: Dioxiny i oxidy síry. Stav ovzduší na vesnicích je horší než v Ostravě. Zdroj: IDnes, 2. 11. 2013

Jsou sice jen vedlejším produktem srovnání kvality ovzduší u nás a v Polsku, přesto mluví jasně. Další měření prokázala, že zimní podvečer v malých obcích bývá, kvůli nadměrnému množství dioxinů a oxidů síry, horší než v průmyslových centrech
Několik stovek lidí přišlo na krajský úřad podat žádost o dotaci na ekologický

Několik stovek lidí přišlo na krajský úřad podat žádost o dotaci na ekologický kotel.| foto: ČTK

Průmysl je daleko, přesto v zimě zažívají i horší smogové situace než Ostravané. A nejde jen o prach. Měření projektu Air Silesia ukázala rozdíl nejen mezi polským a českým příhraničím, ale také mezi jednotlivými místy v kraji.

A v případě dioxinů či oxidu siřičitého se na přední příčky dostaly i malé obce. Polským městům i českým velkým centrům konkurují například Šilheřovice či Bolatice.

„Je to znát už teď na podzim. Ležíme v dolině a když si vyjdete na některý z okolních kopců,vidíte, jak celé Šilheřovice leží ve smogu,“ přiznává starostka Šilheřovic Jarmila Thomasová.

Částečně podle ní kvalitu ovzduší ovlivňuje nedaleké polské příhraničí, hlavním zdrojem jsou ale domácí kotle.

„Je to ekonomická záležitost. Lidé si nemůžou dovolit topit plynem. Řada lidí od nás i z okolních obcí jezdí palivo nakupovat do Polska,“ uvádí.

Kdo žádá o kotle

Podle zájmu o peníze na nový kotel špatný vzduch nejvíce trápí lidi z Opavska a Ostravska. Patří konstantně k nejčastějším žadatelům. Naopak nejméně o nový kotel stojí lidé z Novojičínska a Karvinska. Bruntálsko o kotle mohutně usilovalo jen v první výzvě.

Starosta Bolatic Herbert Pavera opakovaně upozorňuje na nevyužívané plynové přípojky. „V 90. letech většina přecházela na plyn. Teď jsou ale ceny plynu několikanásobně vyšší. Lidé se vrátili k pevným palivům,“ sdělil.

Při srovnávání Zdravotním ústavem Ostrava naměřených koncentrací dioxinů v Polsku a u nás tak sice bezkonkurenčně vedou polské lokality, mezi nimi však figuruje nejen průmyslový Třinec, také ale právě Šilheřovice s Bolaticemi.

Jsou mnohem výš než Bohumín, Karviná, Havířov či Ostrava. Ostravu překonaly také třeba Malé Hoštice na Opavsku.

Kvalitu ovzduší v Bolaticích měřil i Český hydrometeorologický ústav. Denní průměrné koncentrace oxidu siřičitého tam byly vyšší než v Ostravě.

Srovnatelné s Bohumínem a o něco nižší než v nejzasaženějším místě republiky – Věřňovicích. Podle odborníků to ukazuje na nedokonalé spalování či pálení méně kvalitních topiv.

„Vyšší emise jsou způsobeny vyšším podílem topenišť na pevná paliva, použitím paliva odlišné kvality a odlišnými technickými parametry kotlů,“ uvádí závěrečná zpráva měření.

Uvádí se tam také, že tuhá paliva používaná na polské straně hranice mají vyšší obsah síry – proto mají polská města v ovzduší ještě dvakrát více oxidu siřičitého než česká.

Náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík však upozorňuje, že Bolatice ani Šilheřovice nejsou výjimkou, jen měly tu smůlu, že se u nich zrovna měřilo.

„Dělám starostu v Ludgeřovicích a máme to tam stejné. Pro příští rok tam chci také měřicí stanici,“ sdělil.

Kraj spolu s ministerstvem budou i příští rok dávat dotace na nový kotel. „Dohodly se na vyhlášení páté výzvy, na základě které by lidé od ledna získali až šedesát milionů na výměnu kotlů,“ potvrdil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Havlík však upozorňuje, že se v kraji zužuje množství rodin, které mají na prvotní investici. „Jejich počet se postupně vyčerpá,“ poznamenal.

Zdroj:http://ostrava.idnes.cz/smog-a-znecistene-ovzdusi-v-moravskoslezskem-kraji-fym-/ostrava-zpravy.aspx?c=A131030_1993907_ostrava-zpravy_dar