Zastřešení vyhořelého Libušína na Pustevnách je hotové. Zdroj: archiweb.cz, 15.7.2014

Zastřešení chaty Libušín na Pustevnách na Vsetínsku, která na začátku března vyhořela, je již hotové. ČTK to dnes řekl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které kulturní památku spravuje. Konstrukce chrání objekt před nepříznivým počasím, jež ve výšce kolem 1000 metrů nad mořem panuje, na místě bude až do chystané obnovy Libušína.
Vyhořelou památku, která sloužila jako restaurace, zakryla ocelová konstrukce o rozměrech asi 13 krát 41 metrů a výšce asi devět metrů. „Zastřešení je hotové, jen ještě kvůli větru lépe upevníme boční ochranné sítě,“ řekl Ondruš. „Ukončili jsme tím fázi zabezpečení, zbylou konstrukci Libušína nebudeme strhávat, budeme se snažit zachovat toho co nejvíce,“ podotkl ředitel.
Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Muzeum se rozhodlo pro vědeckou rekonstrukci objektu, který patří do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Chata postavená podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče byla otevřena v roce 1899. Nyní se podle Ondruše soutěží projektová dokumentace. „Na přelomu září a října by mohl být vybrán projektant stavby,“ uvedl Ondruš.
Oheň způsobil škodu asi 80 milionů korun, příčinou požáru byla chyba při dřívější rekonstrukci kamen s komínem. Obnovu památky by měla pokrýt zejména pojistka, na další práce vyhlásilo muzeum veřejnou sbírku, v níž je téměř sedm milionů korun. Obnovený Libušín by mohl stát do tří let.
Na neštěstí i význam památky upozorňují různé benefiční akce, v regionu je umístěna řada pokladniček. O obnově Libušína se bude mluvit také na hudebním festivalu Colours of Ostrava, který se bude konat tento týden. Návštěvníci festivalu budou moci přispět do pokladniček, na památku upozorní také speciální sbírkové místo stylizované do valašské dřevěnice. Festival přiblíží svým návštěvníkům Pustevny také při besedách, čeká je povídání o výjimečnosti Libušína i dalších staveb na Pustevnách, které navrhnul Jurkovič.
Zdroj: http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=15873&type=1