Barbora Holá: Záhada sochy konečně rozluštěna. 28.12.2013, zdroj: www.sokolska33.cz

Procházíme kolem ní několikrát týdně. A stejně nemá spousta z nás vůbec potuchy o její existenci. Hrstka těch, kteří si jí všimli, zase nemá ani zdání o tom, co je vlastně zač. A přesto je nedílnou součástí naší fakulty. Sokolská33.cz se rozhodla celé této záhadě přijít na kloub. Zjišťovali jsme, co je zač podivná socha s lucerničkou, křídly a špičatou čepicí.
Socha Světlonoše byla na římsu Ekonomické fakulty (ulice Dr. Šmerala) instalována v roce 2001. Tomu však předcházely tři roky vyřizování a žádostí, což byl úkol pro známého ostravského výtvarníka Marka Pražáka. Místo se mu zalíbilo natolik, že zde chtěl instalovat své dílo. „Chodil jsem tam každou chvíli a to místo mě naprosto okouzlilo,“ říká sochař.

Když už mu konečně byla poskytnuta veškerá povolení, stále nebylo o podobě jeho díla jasno. Marek Pražák chtěl něco provokativního a vertikálně řešeného. Pod jeho rukama nakonec vznikla hermafroditní postava s křídly svírající hornický kahan, který svítí. Tedy svítí opět po několika letech. Při instalaci samozřejmě svítil, pár měsíců nato však zhasl a teprve nedávno se o Světlonoše začal zajímat okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu. Ten se také postaral o znovurozsvícení této sochy.

Slavnostní znovurozsvícení kahanu Světlonoše proběhlo 21. prosince 2013. Celému aktu byl přítomen samozřejmě autor sochy Marek Pražák a také děkanka naší fakulty prof. Dr. Ing. Dana Dluhošová. Pro umocnění slavnostní atmosféry zde vystoupila i operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová. Spolek Za krásnou Ostravu při této příležitosti rovněž pokřtil třetí číslo svého bulletinu s názvem Krásná Ostrava.

Vraťme se však zpět k soše Světlonoše. Na ni jsme se ptali také tajemníka Ekonomické fakulty Ing. Josefa Kovaříka. „Panu Pražákovi fakulta zapůjčila pouze prostor a poskytla přívod elektřiny do lucerny. Socha však není majetkem univerzity ani fakulty.“ A co vlastně socha Světlonoše představuje? „Ta socha by měla znázorňovat světlé zítřky Ostravy,“ vysvětluje pan tajemník. A kdyby vás lákalo osobní setkání s autorem sochy, můžete jej klidně navštívit. Má totiž svůj ateliér kousek od naší fakulty na Nádražní ulici.

Světlonoš na rohu budovy fakulty už snad bude svítit bez problémů. Můžeme si přát, aby nesymbolizoval pouze světlé zítřky Ostravy, ale i naší fakulty, a to nejen pro studenty, protože za ta léta už je vlastně náš. A Ekonomická fakulta bez Světlonoše? To by bylo jako Světlonoš bez svítícího kahanu. Ponurá a bez života.

Autor: Barbora Holá

http://www.sokolska33.cz/novinky/zahada-sochy-konecne-rozlustena/

 

světlo